10.09.2013 aktualizacja 14.07.2016

Kresowianie spotkają się na dorocznym zjeździe miłośników Wołynia

Miłośnicy kultury kresowej w najbliższy weekend wezmą udział w Świątnikach (Dolnośląskie) w III Ogólnopolskim Spotkaniu Miłośników Wołynia. Przyjadą kresowianie z kraju, jak i goście zagraniczni. Wśród tematów Spotkania - kultura kresowa i zbrodnia wołyńska.

Trzecie spotkanie będzie miało uroczysty charakter. „Po raz pierwszy odbędzie się uroczysty apel poległych, a kompania Wojska Polskiego odda salwy honorowe” - powiedział PAP we wtorek wiceprezes Towarzystwa Kultury Kresowej we Wrocławiu Jerzy Rudnicki.

W ocenie wiceprezesa stowarzyszenia, z każdym rokiem narasta zainteresowanie kulturą i historią polskich Kresów, szczególnie wśród najmłodszego pokolenia. "Nasze stowarzyszenie założyli młodzi ludzie, pasjonujący się tymi tematami i z każdym rokiem jest coraz więcej chętnych osób, by jeździć na Kresy, pomagać mieszkającym tam Polakom, porządkować cmentarze. Ja jako nauczyciel historii we wrocławskiej szkole wyjeżdżałem tam już na wycieczki ze swoimi uczniami, którzy byli bardzo zainteresowani historią Polaków na Kresach" - powiedział Rudnicki.

"W tym roku pięciu świadków mordów na Wołyniu będzie opowiadać o tamtych przeżyciach sprzed 70 lat. Nie jest to łatwe, bo ci ludzie wciąż odczuwają ogromną traumę i niechętnie godzą się na publicznie opowiadanie o tych strasznych przeżyciach" - podkreślił Jerzy Rudnicki.

Tegoroczne spotkanie miłośników Wołynia jest trzecim z rzędu zjazdem i w dniach 14-15 września spodziewanych jest w Świątnikach ponad tysiąc osób, głównie mieszkających na Dolnym Śląsku. Z Wrocławia i Brzegu Opolskiego zaplanowano darmowy transport autobusowy.

W sobotę spotkanie rozpocznie się uroczystym apelem poległych, potem kardynał ksiądz Henryk Gulbinowicz odprawi mszę świętą, po której rozpocznie się panel dyskusyjno-wspomnieniowy. "W tym roku pięciu świadków mordów na Wołyniu będzie opowiadać o tamtych przeżyciach sprzed 70 lat. Nie jest to łatwe, bo ci ludzie wciąż odczuwają ogromną traumę i niechętnie godzą się na publicznie opowiadanie o tych strasznych przeżyciach" - podkreślił Rudnicki.

Biesiady i festiwal piosenek kresowych potrwają w sobotni wieczór do godz. 22. W niedzielę odprawiona zostanie odpustowa msza święta; Świątniki to miejscowość zamieszkana przez kresowian, którzy przywieźli ze Wschodu obraz Matki Boskiej Bolesnej.

Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej powstało przed czterema laty i zajmuje się organizacją spotkań, zbieraniem wspomnień i dokumentacji na temat Kresów oraz przygotowywaniem wyjazdów na Ukrainę.

Na Dolnym Śląsku w wyniku repatriacji z 1945 r. i późniejszych lat zamieszkało kilkaset tysięcy Polaków z Wołynia i Galicji Wschodniej, znajdujących się w granicach II RP.

Obecnie ponad pół miliona Dolnoślązaków przyznaje się do kresowych korzeni. We Wrocławiu w 1992 r. zawiązało się pierwsze w Polsce Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów.(PAP)

ros/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL