Polska po 1989 roku

12.11.2019

Krzyże Wolności i Solidarności dla 42 działaczy opozycji antykomunistycznej

42 działaczom opozycji antykomunistycznej z lat 1956-1989 władze Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie przekazały we wtorek Krzyże Wolności i Solidarności, przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Odznaczenie wzorowane jest na przedwojennych Krzyżach i Medalach Niepodległości. „Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczane są osoby, które działały w opozycji antykomunistycznej po roku 56., ale z wyłączeniem 16 miesięcy jawnego działania w Solidarności. Mówimy o osobach, które aktywnie włączały się w działalność antykomunistyczną wtedy, kiedy było to najtrudniejsze i kiedy groziły za to największe represje” – powiedział dziennikarzom dyrektor krakowskiego IPN Filip Musiał.

Jak dotąd Krzyże Wolności i Solidarności otrzymało ok. 3 tys. osób. „Liczba ta będzie rosła” – zapowiedział dyrektor krakowskiego IPN i zauważył, że z jawną Solidarnością związanych – działających w niej lub sympatyzujących – było 9-10 mln osób, a przed powstaniem jawnej Solidarności i po wprowadzeniu stanu wojennego co najmniej kilkadziesiąt tys. osób angażowało się w działalność antysystemową.

„Wkład tych osób w dzieło odzyskania niepodległości chcemy udokumentować, a później chcemy doprowadzić do tego, aby prezydent RP uhonorował te osoby Krzyżami Wolności i Solidarności” – zapowiedział Musiał.

Lista 42 odznaczonych osób (w tym siedmiu pośmiertnie) jest na stronie internetowej IPN (https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/82278,Wreczenie-Krzyzy-Wolnosci-i-Solidarnosci-dawnym-dzialaczom-opozycji-Krakow-12-li.html).(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ it/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL