Polska po 1989 roku

23.02.2017

Ks. Kazimierz Kaczor laureatem Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego

Ks. prałat Kazimierz Kaczor (L) odebrał z rąk prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka nagrodę im. biskupa Romana Andrzejewskiego. Fot. PAP/P. Supernak Ks. prałat Kazimierz Kaczor (L) odebrał z rąk prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka nagrodę im. biskupa Romana Andrzejewskiego. Fot. PAP/P. Supernak

Duszpasterz rolników z Haczowa w archidiecezji przemyskiej ks. prałat Kazimierz Kaczor został laureatem Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego. Wyróżnienie - za rok 2016 - przyznano "za determinację i wierność wartościom, gdy prowadził walkę o prawa Kościoła, prywatnego rolnictwa i niepodległości Polski".

Nagrodę wręczono mu w czwartek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, podczas uroczystej gali. Została przyznana za "czynne wspieranie tworzących się organizacji rolników, dających początek ruchu solidarnościowego na polskiej wsi".

Kapituła Nagrody podkreśliła, że w stanie wojennym ks. Kazimierz Kaczor "ukrywał nielegalną drukarnię, pomagał represjonowanym i przechowywał fundusze +Solidarności+ oraz zapisał się także w historii jako organizator akcji odzyskiwania kościołów i cerkwi zamienionych przez komunistyczne władze na magazyny".

Obradująca w Łowiczu Kapituła Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego postanowiła docenić ks. Kaczora za to, że "w okresie komunizmu czynnie wspierał tworzące się organizacje rolników". Przypomniała też, że w jego parafii w Haczowie odbywały się pierwsze zebrania, a tamtejsi parafianie "jako pierwsi protestowali przeciw wywłaszczeniom bieszczadzkich gospodarstw pod teren ośrodka rządowego w Arłamowie, a to doprowadziło do strajków w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych i do powstania "Solidarności" rolników 12 maja 1981 roku" .

Kapituła Nagrody podkreśliła też, że w stanie wojennym ks. Kazimierz Kaczor "ukrywał nielegalną drukarnię, pomagał represjonowanym i przechowywał fundusze +Solidarności+ oraz zapisał się także w historii jako organizator akcji odzyskiwania kościołów i cerkwi zamienionych przez komunistyczne władze na magazyny".

Prezydent Andrzej Duda w nadesłanym liście gratulacyjnym, odczytanym przez minister Małgorzatę Sadurską, napisał: "Piękna statuetka z kłosami zboża symbolizująca cud zasiania ziarna i znaczenie rolniczego trudu trafia dziś do osoby niezwykle zasłużonej dla ojczyzny, Kościoła i polskiej wsi".

Prezydent podkreślił w liście, że dzisiaj "jest bardzo potrzebna ta piękna lekcja patriotyzmu i chrześcijańskiej ofiarności, jakiej udziela nam ksiądz prałat swoją kapłańską i społeczną posługą".

"Jest znamienne, że przyznanie nagrody imieniem biskupa Romana Andrzejewskiego nastąpiło w 2016 roku - w 35 rocznicę zawarcia porozumień rzeszowsko-ustrzyckich i utworzenie "NSZZ rolników indywidualnych solidarność+, a otrzymuje w 35-lecie utworzenia Krajowego Duszpasterstwa Rolników" - napisał w liście do laureata prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda w liście gratulacyjnym: "Piękna statuetka z kłosami zboża symbolizująca cud zasiania ziarna i znaczenie rolniczego trudu trafia dziś do osoby niezwykle zasłużonej dla ojczyzny, Kościoła i polskiej wsi".

Podkreślił również, że ksiądz Kazimierz Kaczor był orędownikiem sprawy chłopskiej i opiekunem rodzącego się ruchu solidarności na polskiej ziemi.

Dziękując za wyróżnienie ks. prałat Kaczor powiedział: "jest to wielkie wyróżnienie, dlatego że jest to nagroda nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich kapłanów pracujących na wioskach". Dodał, że znakomita większość kapłanów i w latach komunistycznych, i dzisiaj "bardzo pięknie pracuje dla ludzi poświęcających się pracy na roli. Ta praca jest bardzo odpowiedzialna, bo rolnik produkuje chleb, a chleb jest podstawą życia człowieka. Jeżeli tego chleba zabraknie, to czeka człowieka katastrofa. Dlatego cieszę się i tę nagrodę ofiaruję wszystkim kapłanom, którzy pracują w tej dziedzinie" - powiedział laureat.

W uroczystości uczestniczyli prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, sekretarz generalny Episkopatu Polski Artur Miziński, wicemarszałek Senatu Adam Bielan, parlamentarzyści, ludzie kultury i nauki, szef RMN Krzysztof Czabański i prezes TVP Jacek Kurski.

Nagroda im. bp. Romana Andrzejewskiego, długoletniego Krajowego Duszpasterza Rolników, została przyznana już po raz trzynasty, po raz pierwszy przyznano ją w 2005 r. Ustanowiona przez Fundację "Solidarna Wieś", której patron nagrody był współfundatorem, honoruje osoby szczególnie zasłużone w pracy na rzecz środowisk wiejskich, rozwoju kulturalnego i gospodarczego małych miast i wsi.

Nagroda to statuetka symbolizująca kłosy zboża, a jej pierwszym laureatem został prof. Andrzej Stelmachowski. Otrzymali ją także m.in.: prof. Maria Radomska, prymas Polski kard. Józef Glemp, ks. prał. Bogusław Bijak, dr Maria Stolzman, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, bp Alojzy Orszulik, Roman Kluska, Josef Rottenaicher (Niemcy), abp Józef Michalik.

Patron nagrody, zmarły w 2003 r. bp Roman Andrzejewski był wieloletnim przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i krajowym duszpasterzem rolników.

Fundacja Solidarna Wieś powstała w 1997 roku. Jej celem jest wspieranie wsi i polskich rolników, a także fundowanie stypendiów dla młodych rolników.(PAP)

skz/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL