Stalinizm

10.03.2019

Ks. L. Kowalski: Żołnierze Wyklęci to była wielka siła z racji potęgi ducha

Żołnierze Wyklęci to była wielka siła z racji potęgi ducha, mocy wiary i miłości do ojczyzny – powiedział w niedzielę podczas mszy św. inaugurującej wydarzenie „Wiosna Niezłomnych” proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku ks. Ludwik Kowalski.

Organizatorem cyklu imprez pod hasłem "Wiosna Niezłomnych" jest gdańska Fundacja "Gladius Gloriae" we współpracy z miejscowym Bractwem Świętego Pawła.

"Trwa przywracanie pamięci i godności ludzkiej i nam, społeczeństwu polskiemu, i należnej pamięci Żołnierzom Niezłomnym, ponieważ oni, Niezłomni Żołnierze, nigdy tej godności nie utracili" - mówił podczas mszy w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku ks. Kowalski.

Niedzielne nabożeństwo rozpoczęło tegoroczne obchody "Wiosny Niezłomnych".

"Żołnierze Wyklęci to była wielka siła nie tylko z powodu liczby tych żołnierzy, ale także, a może przede wszystkim z racji potęgi ducha, mocy wiary i miłości do ojczyzny, ideowej spójności, żelaznej woli i ogromnej determinacji - tego komuniści po prostu się bali. W tym widzieli największe zagrożenie i dlatego tak nienawidzili Żołnierzy Wyklętych" - podkreślił ks. Kowalski.

W kazaniu ks. kanonik Krzysztof Ławrukajtis z parafii św. Urszuli Ledóchowskiej na gdańskim Chełmie podkreślił, że do dziś "kwestionuje się patriotyzm i poświęcenie" żołnierzy podziemia antykomunistycznego. "Ich postawa jest w stanie rozbudzić każde najbardziej zatwardziałe serca. Kiedy patrzymy na życie Niezłomnych, to widzimy piękny obraz człowieczeństwa" - przekonywał kapłan.

"Wiosna Niezłomnych" organizowana jest w województwie pomorskim po raz piąty.

"Wydarzenie jest odpowiedzią na potrzebę szerzenia wartości patriotycznych i obywatelskich i wpisuje się w coroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nawiązujemy też do obchodzonej w tym roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Mamy na celu ukazanie postaw patriotów jako osób godnych do naśladowania dla dzisiejszego pokolenia młodych ludzi, jak również całych rodzin" - powiedział PAP prezes zarządu Fundacji "Gladius Gloriae" Waldemar Szczuka.

Wyjaśnił, że zakończenie "Wiosny Niezłomnych" nastąpi 11 maja. Odbędzie się wówczas, poprzedzona mszą św., V Defilada Pamięci Żołnierzy Wyklętych, która przejdzie ulicami Gdańska. W tym dniu zorganizowany zostanie także m.in. piknik z udziałem grup rekonstrukcji historycznych oraz występy zespołów muzycznych.

Szczuka podkreślił, że z racji jubileuszowej edycji "Wiosny Niezłomnych", jej program został poszerzony o dodatkowe imprezy. "Od marca do maja odbędzie się seria prelekcji w szkołach, spotkań z rekonstruktorami, warsztatów historycznych oraz konkursów dla dzieci i młodzieży, szerzących wartości patriotyczne" - wyjaśnił szef fundacji.

"Wiosna Niezłomnych" organizowana jest przy współpracy gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Patronem medialnym tego wydarzenia jest Polska Agencja Prasowa.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL