Pamięć pozwala lepiej zrozumieć dzisiejszy świat i zawsze będzie ważnym elementem na przyszłość - mówił ks. Jan Nowak w homilii podczas mszy św. w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy, odprawionej w intencji ofiar Auschwitz i ocalonych.
W eucharystii, która była związana z obchodami 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, uczestniczyło kilkudziesięciu byłych więźniów oraz wicepremier Beata Szydło.
„Pamięć pozwala lepiej zrozumieć dzisiejszy świat i zawsze będzie ważnym elementem na przyszłość. Pamięć nie tylko o Auschwitz, ale o całej tragedii obozów, pamięć o was, byłych więźniach, i o tych, którzy zginęli. Bo historia to nie tylko fakty, ale i refleksja nad odpowiedzialnością zbiorową, osobistą i postawą każdego człowieka. Chodzi o to, aby uzbroić człowieka we własną wybraną odpowiedzialność” – mówił ks. Nowak.
Duchowny, zwracając się do byłych więźniów, powiedział: „Chciałbym, żebyście byli wolni od utrapień”.
Pozdrawiając uczestników liturgii ks. Paweł Rytel-Andrianik przyznał, że sam jest wnuczkiem więźnia Treblinki. „To co nas łączy, to doświadczenie tego szczególnego miejsca. Chciałbym powiedzieć tylko trzy słowa i dedykować wszystkim trzy razy +m+. Papież Franciszek, kiedy był w Auschwitz - milczał. A więc milczenie. Kiedy był już w Krakowie, mówił, czyli mówienie o tym, co się tu dokonało. I trzecie bardzo ważne słowo na +m+ to modlitwa” – powiedział zwracając uwagę, że w mszy św. wspólnie modlą się byli więźniowie i przedstawiciele władz państwowych – wicepremier Beata Szydło.
Centrum Dialogu i Modlitwy powstało w 1992 r. nieopodal byłego obozu macierzystego Auschwitz. Jest instytucją katolicką, założoną przez kard. Franciszka Macharskiego w porozumieniu z europejskimi biskupami i przedstawicielami organizacji żydowskich. To miejsce spotkań, edukacji, refleksji i modlitwy dla odwiedzających były obóz, a także forma uczczenia pamięci ofiar. Jego celem jest budowanie postaw szacunku, pojednania i pokoju. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ son/