01.09.2010 aktualizacja 13.07.2016

Ks. Żarski o wojnie: to było misterium nieprawości

01.09.2010. Warszawa (PAP) - Mianem misterium nieprawości określił II wojnę światową administrator Ordynariatu Polowego WP ks. płk Sławomir Żarski. Za źródło zbrodni i zagłady całych narodów uznał odrzucenie dekalogu. Żarski, który przewodniczył w środę mszy z okazji 71. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej i z okazji dnia weterana, powiedział, że ostrzał Westerplatte i "grad bomb zrzuconych na pogrążony we śnie Wieluń, bezbronne miasto w pobliżu zachodniej granicy" oznaczało początek gehenny.

"To początek wojny, która w swoją orbitę wciągnęła liczne państwa, zmieniła obraz i mapę Europy. Przyniosła nieopisane cierpienia i śmierć milionom ludzi. Rozpoczął się czas krzyża, który dotknął całe narody" - mówił duchowny.

"To było misterium nieprawości, czas bestialstwa, do którego człowiek okazał się zdolny. Jego symbolem stały się komory Auschwitz i katyńskie doły śmierci. Misterium nieprawości. Ono przekreślało prawa dekalogu" - powiedział. Dodał, że "z takiego myślenia wyrosła zagłada narodów" - Żydów, Romów, zagłodzonych chłopów na Ukrainie, polskich oficerów w Katyniu.

"Skoro człowiek sam, bez Boga, może stanowić, co jest dobre, a co złe, może też decydować, że pewna grupa ludzi powinna zostać unicestwiona" - mówił Żarski, powołując się na słowa Jana Pawła II.

Zaznaczył, że wojna pokazała też "wielkość i godność człowieka, męstwo i heroizm, gotowość do radykalnej posługi krzyżowi". Przywołał o. Maksymiliana Kolbego, który poświęcił swoje życie, by ocalić współwięźnia.

W nabożeństwie w katedrze polowej WP uczestniczyli przedstawiciele ordynariatów ewangelickiego i prawosławnego, kombatanci, w tym szefowie stowarzyszeń żołnierzy AK, Batalionów Chłopskich i Inwalidów Wojennych. Byli także szef kancelarii prezydenta Jacek Michałowski, dowódca garnizonu Warszawa gen. bryg. Wiesław Grudziński i dowódca 1. Dywizji Zmechanizowanej w Legionowie gen. bryg. Ryszard Jabłoński. W uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza wziął udział minister obrony Bogdan Klich.(PAP)

brw/ itm/ mow/

 
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL