Budowa niepodległego państwa

28.11.2018

"Księga Kobiet" w 100. rocznicę uzyskania praw wyborczych przez Polki

Wspominaniem swoich mam, babć i prababć oraz tworzeniem "Księgi Kobiet", w której znajdą się zdjęcia kobiet ważnych w życiu poszczególnych osób - uczczono w środę w Białymstoku 100. rocznicę uzyskania praw wyborczych przez Polki. W środę mija sto lat od podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu, dzięki któremu kobiety uzyskały prawa wyborcze.

Kilkadziesiąt kobiet, a także mężczyzn zebranych w centrum Białegostoku uczciło wspólnie tę rocznicę. Akcję zorganizowała oddolna inicjatywa "100-lecie Kobiet"

"To jest wielki dzień i bardzo ważna rocznica" - mówiła do zebranych jedna z organizatorek Katarzyna Sztop-Rutkowska. Powiedziała, że 2018 rok jest nie tylko rokiem 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale jest też ważną rocznicą dla kobiet. Dodała, że dzięki temu dekretowi Piłsudskiego Polki mogą głosować i mogą kandydować w wyborach.

Następnie zachęciła też wszystkie osoby do stworzenia wspólnego kręgu i wspominania ważnych kobiet. Kobiety trzymając w dłoniach przyniesione ze sobą zdjęcia swoich mam, babć, prababć, mówiły dlaczego były i są ważne w ich życiu. 

Pani Bożena dziękowała swojej babci, która nauczyła ją, że nie można się w życiu poddawać oraz mamie, która nauczyła ją miłości do ojczyzny. Pani Dorota wspominała swoje babcie, które przeżyły I wojnę światową. Jedna z pań przyniosła zdjęcie swojej pierwszej nauczycielki, inna oprócz przyniesienia zdjęć przyprowadziła też swoją mamę, aby świętować razem z nią.

Na zakończenie zdjęcia było można wkleić do "Księgi Kobiet", napisać też wspomnienia związane z nimi. Zapełniono kilkadziesiąt stron, ale - jak zapewniają organizatorki - księga będzie dostępna także podczas innych imprez organizowanych przez "100-lecie Kobiet". Chcą też, aby księga trafiła później do jednego z muzeów w Białymstoku i była pamiątką dla przyszłych pokoleń.

Sztop-Rutkowska przypomniała, że inicjatywa "100-lecie Kobiet" powstała 8 marca 2018 roku, aby uczcić rocznicę uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce, a wydarzenia z nią związane odbywają się przez cały rok. Ale - jak podkreśliła - środa, 28 listopada, jest dniem symbolicznym i znaczącym w historii kobiet. Dodała, że środowa akcja była zaproszeniem kobiet w każdym wieku, aby wspomnieć i głośno powiedzieć o kobietach, które są ważne w naszym życiu. "Taka pamięć i wdzięczność w stosunku do kobiet jest czymś bardzo ważnym, jest czymś, co nazywamy solidarnością kobiecą" - dodała.

Rok 2018 Sejm RP ustanowił Rokiem Praw Kobiet. W ten sposób posłowie chcą uczcić 100. rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych i oddać hołd pierwszym parlamentarzystkom.

"28 listopada 1918 roku Józef Piłsudski, Tymczasowy Naczelnik Państwa, podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. W art. 1 tego dekretu określono, że wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci. W art. 7 stwierdzono, że wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele i obywatelski państwa posiadający czynne prawo wyborcze+" - przypomniano w uchwale.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL