Budowa niepodległego państwa

11.06.2018 aktualizacja 12.06.2018

Księga z życzeniami od częstochowian z okazji stulecia niepodległości

Grupa częstochowian wraz ze Stowarzyszeniem „Mieszkańcy Częstochowy” chce zebrać jak największą liczbę podpisów pod życzeniami z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Znajdą się one w specjalnej księdze, która trafi do kapsuły czasu.

O akcji „Mieszkańcy Częstochowy dla Niepodległej” mówili podczas wtorkowej konferencji prasowej jej organizatorzy.

Wiceprzewodniczący rady miasta i lider „Mieszkańców Częstochowy” Marcin Maranda powiedział, że specjalne życzenia i zbieranie podpisów to pomysł osób związanych ze stowarzyszeniem – uznały one, że będzie to dobry sposób uczczenia okrągłej rocznicy odzyskania niepodległości.

Życzenia podpisane przez częstochowian znajdują się w specjalnej księdze, która ma skórzaną oprawę i liczy trzysta stron. Na oprawie jest napis: „Mieszkańcy Częstochowy dla Niepodległej, 11 listopada 2018”.

Zbieranie podpisów rozpocznie się w przyszłym tygodniu. „Nie mamy jeszcze szczegółowego harmonogramu, ale będziemy chcieli wystawiać księgę w miejscach szczególnie uczęszczanych przez mieszkańców. Wykorzystamy też takie okazje, jak imprezy sportowe i kulturalne, cieszące się sporą frekwencją” - wskazał Maranda.

Księga z życzenia zostanie 10 listopada zamknięta w specjalnej kapsule czasu i zdeponowana w jednym z częstochowskich muzeów. Według Marandy, w grę wchodzą trzy miejsca – Muzeum Częstochowskie, Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II oraz Jasna Góra.

Kapsułę czasu przygotują górale - artyści rzeźbiarze z okolic Wisły i Ustronia. Zostanie wykonana z drewna i wzmocniona metalowymi obiciami. Organizatorzy akcji, po sugestiach mieszkańców, nie wykluczają zgłoszenia życzeń do Księgi rekordów Guinnessa.

Organizatorzy chcieliby, żeby kapsuła z księgą została wystawiona na widok publiczny w dwusetną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli dopiero za sto lat.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ itm/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL