Medal księcia Mściwoja II otrzyma w tym roku pośmiertnie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz; laureatami Medali św. Wojciecha zostali trener siatkówki Andrea Anastasi, lekarz prof. Grażyna Świątecka oraz Europejskie Centrum Solidarności.
Te najwyższe wyróżnienia - obok honorowego obywatelstwa miasta - są przyznawane przez radę od 1997 r. Otrzymują je osoby, instytucje i organizacje z Polski i zagranicy za wybitne zasługi na rzecz miasta. Są to nagrody równorzędne. W przypadku Medalu św. Wojciecha działalność laureatów dla popularyzacji Gdańska i podnoszenia rangi miasta musi sięgać poza granice kraju.
W tym roku Medalem księcia Mściwoja II pośmiertnie otrzyma prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który został zamordowany w połowie stycznia po ataku nożownika podczas finału WOŚP. Adamowicz był włodarzem miasta od 1998 r., wcześniej, w latach 1994-98, był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.
"Śp. prezydent Paweł Adamowicz zasłużył na to wyróżnienie jak mało kto. Gdańsk pod jego rządami stał się pięknym, prawdziwie europejskim miastem. Miastem Wolności i Solidarności, co lubił podkreślać, zachęcając jednocześnie gdańszczan do bycia życzliwymi ludźmi, otwartymi na innych, troszczącymi się o demokrację i praworządność. Przyznanie mu jednego z zainicjonowanych przez niego medali - Księcia Mściwoja II - sprawia, że medal w swoisty sposób do niego wraca" - napisano w uzasadnieniu decyzji kapituły.
Medale św. Wojciecha otrzymają w tym roku: włoski trener siatkówki Andrea Anastasi, lekarz kardiolog prof. Grażyna Świątecka oraz Europejskie Centrum Solidarności.
Anastasi, który wcześniej kierował reprezentacjami Włoch, Hiszpanii i Polski w siatkówce, w 2014 r. objął funkcję trenera w Treflu Gdańsk.
"W ciągu pięciu lat pracy w klubie Trefl Gdańsk poprowadził do największych w historii gdańskiej siatkówki sukcesów. Najpierw wywalczył srebrny medal mistrzostw Polski, a także Puchar Polski oraz Superpuchar, na skutek czego gdańska drużyna weszła do Ligi Mistrzów, w której uplasowała się na czwartej pozycji. Dzięki zdobyciu brązowego medalu mistrzostw Polski w 2018 r. i ponownemu zdobyciu Pucharu Polski w bieżącym roku nasi siatkarze znowu walczą w Lidze Mistrzów" - podkreślono w uchwale kapituły.
Anastasi był trenerem Trefla Gdańsk do wiosny 2019 r., teraz trenuje klub Projekt Warszawa.
Na wieloletnią działalność prof. Grażyny Świąteckiej w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym składa się szereg wybitnych osiągnięć, zwłaszcza w kardiologii. "Na najwyższe uznanie zasługuje także jej działalność społeczna, a szczególnie długoletnie kierowanie Gdańskim Telefonem Zaufania +Anonimowy Przyjaciel+, który założyła w 1967 r. wspólnie z prof. Tadeuszem Kielanowskim, jako pierwszą w Polsce placówkę tego rodzaju. (...) Pomoc ludziom zagubionym w samotności jest misją i powołaniem pani profesor. Liczba osób, którym ona i jej współpracownicy udzielili pomocy telefonicznej, a nieraz uratowali od aktów desperacji, jest niepoliczalna" - podkreśliła kapituła.
Trzecim laureatem Medalu św. Wojciecha została w tym roku instytucja - powołane w 2014 r. Europejskie Centrum Solidarności. Kapituła uznała, że ECS jest jedną z "najaktywniejszych gdańskich instytucji kultury". "Instytucja realizuje misję zachowana ideałów ruchu Solidarność: demokracji, otwartego i solidarnego społeczeństwa, kultury dialogu" - czytamy.
9-osobowa kapituła Medali św. Wojciecha i księcia Mściwoja rozpatrywała w tym roku 15 wniosków o przyznanie wyróżnień - dziewięć na Medal św. Wojciecha i sześć na Medal księcia Mściwoja.
W kapitule Medali św. Wojciecha i Mściwoja II zasiadają m.in. prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego prof. Edmund Wittbrodt (mistrz kapituły), znawca historii Gdańska dr Andrzej Januszajtis, aktor Jerzy Kiszkis i przedsiębiorca Jan Zarębski.
Uroczystość wręczenia, wykonanych ze srebra medali, odbędzie się w poniedziałek podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa.
Do tej pory przyznano 76 medali św. Wojciecha oraz 133 medale Mściwoja II.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ par/