List pasterski metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego, odczytany w niedzielę w parafiach archidiecezji, zainaugurował obchody 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce. Biskupstwo w Poznaniu ustanowiono w 968 roku, dwa lata po chrzcie Mieszka.
„Ufam, że obchód jubileuszu będzie wyśpiewaniem Bogu wdzięczności i uwielbienia za całą dotychczasową historię archidiecezji” – napisał abp Gądecki w liście na I niedzielę Adwentu. Obchody 1050-lecia przybycia pierwszego biskupa do Poznania odbywają się pod hasłem "Poznań. Chrystus i my". Ich kulminacja zaplanowana jest na 22-24 czerwca.
"Realizacja misyjnego nakazu Pana Jezusa, aby nauczać wszystkie narody i udzielać im chrztu, sprawiła, że wielki powiew Ducha Świętego dotarł kiedyś na ziemie Polan. Przynieśli go przy końcu pierwszego tysiąclecia synowie i córki narodów, które wcześniej od nas dostąpiły łaski chrztu świętego, torując drogę do chrztu księcia Mieszka I i utworzenia w Poznaniu pierwszego biskupstwa w Polsce” – napisał abp Gądecki.
Przypomniał, że w pochodzących z X wieku kronikach Annales Bohemici odnotowano, że dwa lata po chrzcie Mieszka I, w roku 968, "Polska zaczęła mieć swego biskupa". Według przekazu kronikarza Thietmara, biskup Jordan "wiele się z nimi (z poddanymi Mieszka) napocił, zanim – niezmordowany w wysiłkach – nakłonił ich słowem i czynem do uprawy winnicy Pańskiej".
Abp Gądecki napisał, że świętując jubileusz "pragniemy lepiej poznawać naturę i misję Chrystusowego Kościoła, jego historię i współczesność". Zaznaczył, że w czasie trwania roku jubileuszowego, aż do 25 listopada 2018 roku wierni będą mogli skorzystać z udzielonego przez Ojca Świętego daru odpustu zupełnego związanego z nawiedzeniem poznańskiej katedry.
Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się w Poznaniu między 22 a 24 czerwca.
"W czasie obchodów przeniesiemy w uroczystej procesji łaskami słynący obraz Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, Pani Poznania, z kościoła Ojców Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła do katedry, na Ostrów Tumski. Wizerunek ten był uroczyście ukoronowany przed pięćdziesięciu laty, w czasie obchodów tysiąclecia diecezji poznańskiej, między innymi przy udziale kardynała Karola Wojtyły. Ufam, że obchód jubileuszu będzie wyśpiewaniem Bogu wdzięczności i uwielbienia za całą dotychczasową historię archidiecezji” – napisał hierarcha.
Jak dodał, świętowanie jubileuszu powinno też zaowocować większym zaangażowaniem w życie i misję Kościoła, przede wszystkim w życie naszych parafii, "gdyż parafia jest podstawową wspólnotą zbawienia i miejscem budowania Kościoła". Szczególne celebracje jubileuszowe w parafiach zaplanowano w wigilię Zesłania Ducha Świętego, 19 maja 2018 roku.
Abp Gądecki podał, że zewnętrznym znakiem wdzięczności za przybycie do Polski biskupa Jordana w 968 roku będzie wyremontowanie przez archidiecezję szkoły i kaplicy na Madagaskarze.
„Cieszę się, że w nasze dziękczynienie zechcieli włączyć się także przewodniczący Konferencji Episkopatów Europy, którzy przyjęli zaproszenie, aby – w dniach 13-16 września 2018 roku – obradować w Poznaniu nad aktualnymi zadaniami Kościoła na naszym kontynencie” – podał hierarcha.
Abp Stanisław Gądecki jest 96. następcą biskupa Jordana. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ par/