Solidarność

16.05.2018

List gratulacyjny prezydenta do Jerzego Jachowicza z okazji 80. urodzin

Życzę Panu – Szanowny Jubilacie – aby nadal, z niesłabnącą energią, otwarcie i bezkompromisowo zabiegał Pan o docieranie do sedna sprawy - napisał prezydent Andrzej Duda w liście gratulacyjnym do dziennikarza Jerzego Jachowicza z okazji jego 80. urodzin.

List, jak podano na stronie Kancelarii Prezydenta, wręczył jubilatowi sekretarz stanu w Kancelarii Andrzej Dera. Jego treść zamieszczono w środę na stronie internetowej prezydent.pl.

"Z okazji 80. urodzin proszę przyjąć najserdeczniejsze gratulacje, życzenia dobrego zdrowia oraz wszelkiej osobistej pomyślności, a nade wszystko zasłużonej satysfakcji z Pana pracy dziennikarskiej. Pańska biografia przywołuje na myśl postawę człowieka niezależnego, kierującego się ustalonymi zasadami bez względu na okoliczności. Zawsze cechowało Pana takie postrzeganie świata, w którym nie było miejsca na manipulację czy jakiekolwiek ustępstwa wobec fałszu" - napisał prezydent.

Podkreślił, że już w latach 50. ubiegłego wieku Jachowicza dosięgły szykany związane z antykomunistyczną działalnością. "Inwigilacja i wyroki nie złamały Pana ducha. Przeciwnie, umocniły w niezachwianym przekonaniu, że obrał Pan słuszną drogę. W latach 80. był Pan aktywnym działaczem demokratycznej opozycji, niezmiennie wyczulonym na zakłamanie władzy. Po upadku PRL-u gromadził Pan fakty na temat zbrodni komunistycznego aparatu bezpieczeństwa" - zaakcentował Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, z uznaniem myśli o wytrwałości Jachowicza w dochodzeniu do prawdy, która "często była przed opinią publiczną głęboko skrywana, pomijana lub przeinaczana". "Bardzo dziękuję za nieustępliwość, której pozostał Pan wierny, choć przecież taka postawa obarczona jest największym ryzykiem" - napisał prezydent.

"Na osobną wzmiankę zasługują Pana ustalenia poświęcone zaniedbaniom młodej polskiej demokracji po 1989 roku. I choć w jednym z wywiadów powiedział Pan, że ta część Pana dziennikarskiej działalności nie miała w sobie nic z misji, to niech wolno mi będzie wyrazić spostrzeżenie, że właśnie poczucie misji jest chyba jednym z najlepszych pojęć oddających charakter Pańskiej pracy dziennikarskiej. Dlatego też życzę Panu – Szanowny Jubilacie – aby nadal, z niesłabnącą energią, otwarcie i bezkompromisowo zabiegał Pan o docieranie do sedna sprawy" - dodał Andrzej Duda.

Jerzy Jachowicz to dziennikarz i publicysta, urodzony 15 maja 1938 roku w Sochaczewie. Działacz opozycji demokratycznej i NSZZ "Solidarność". Jeden z prekursorów dziennikarstwa śledczego w Polsce. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL