II Rzeczpospolita

18.07.2018

Litwa: kobiety internowane w Gołdapi oddały hołd Józefowi Piłsudskiemu

Grobowiec matki Józefa Piłsudskiego i jego serca na wileńskiej Rossie. 2003 r. Fot. PAP/J. Undro Grobowiec matki Józefa Piłsudskiego i jego serca na wileńskiej Rossie. 2003 r. Fot. PAP/J. Undro

Grupa 39 kobiet internowanych w Gołdapi w 1982 roku złożyła w środę kwiaty na wileńskim Cmentarzu na Rossie w mauzoleum z sercem marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość na Rossie poprzedziła msza święta w intencji ojczyzny w Kaplicy Ostrobramskiej.

„To szczególny dzień dla nas. Dla wielu jest to spełnienie marzeń, dla niektórych – pielgrzymka życia” - powiedziała dziennikarzom przewodnicząca Stowarzyszenia Kobiet Internowanych i Represjonowanych Alina Cebula-Borowiecka.

Przewodnicząca Stowarzyszenia zaznaczyła, że nieprzypadkowo „pielgrzymka odbywa się w 100. rocznicą niepodległości”. „Piłsudski odzyskał niepodległość. My uważamy, że jesteśmy drugim pokoleniem, które w 100-leciu odzyskało niepodległość” - powiedziała.

W uroczystości udział wzięła też ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska, która w czasach Solidarności walczyła w podziemiu i wydawała prasę podziemną.

„Cieszę się, że w tym szczególnych roku razem mogłyśmy oddać hołd temu, kto jest dla nas wzorem nieugiętej postawy” - powiedziała Doroszewska.

W ciągu najbliższych dni grupa ze Stowarzyszenia Kobiet Internowanych i Represjonowanych odwiedzi w Wilnie i na Wileńszczyźnie miejsca związane z marszałkiem Józefem Piłsudskim.

W niedzielę w Gołdapi grupa weźmie udział w uroczystości odsłonięcia tablicy, poświęconej duszpasterzowi kobiet internowanych w Ośrodku Odosobnienia w Gołdapi i opiekunowi ich rodzin Aleksandrowi Smędzikowi. Tablica zostanie odsłonięta w kościele NMP Matki Kościoła w Gołdapi, w której w latach 1981-82 w ośrodku internowania kobiet podczas stanu wojennego internowano blisko 400 opozycjonistek.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mobr/ mal/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL