Wojewoda łódzki Zbigniew Rau wręczył w środę kilku osobom - przyznane przez prezydenta RP oraz szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - odznaczenia m.in. za zasługi na rzecz przemian demokratycznych.
W trakcie uroczystości wojewoda zwrócił uwagę, że "naród to związek pokoleń przeszłych, teraźniejszych i przyszłych".
"Ta prawda leży u samych podstaw naszej tożsamości. Ona kształtuje naszą wrażliwość w okresach dzieciństwa, młodzieńczym, ale też bardzo dojrzałym. Dzisiejsza uroczystość służy temu, by w imieniu polskiego państwa wyrazić wszystkim odznaczonym uznanie i wdzięczność, za tę wrażliwość, która decyduje o państwa przynależności do tego związku pokoleń przeszłych, teraźniejszych i przyszłych" - mówił do uhonorowanych osób.
Według wojewody, to właśnie takie osoby "zaświadczały" o sile tej wrażliwości w czasach, kiedy trzeba było bronić ojczyzny z bronią w ręku, narażając swoje życie; "zaświadczały" o tej wrażliwości w czasach komunistycznego zniewolenia, kiedy społeczeństwo polskie było pozbawione swojej podmiotowości.
"Państwo zaświadczacie o tej wrażliwości, dbając też o nasze wspólne dziedzictwo narodowe. O miejsca ważne w naszej historii, ważne w wychowaniu młodych pokoleń. Ta wrażliwość, w różnych okresach naszej historii wymagała wręcz heroicznych poświęceń. Dzisiaj wymaga ona mniej heroicznego, ale systematycznego trudu dbania o to, co stanowi naszą wspólną narodową kulturową tkankę" - powiedział.
W trakcie środowej uroczystości wojewoda wręczył odznaczenia w sumie kilku osobom, które swoją działalnością przyczyniły się do zmian demokratycznych w Polsce, działały na rzecz upamiętniania historycznych wydarzeń oraz miejsc pamięci narodowej, szczególnie zasłużyły się w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Polski oraz były deportowane i więzione w łagrach, obozach i miejscach zsyłek.
Za zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce odznaczony został Brązowym Krzyżem Zasługi Ryszard Gruszka - uczestnik tworzenia NSZZ "Solidarność" w Zakładach Płyt Wiórowych w Wieruszowie. Aktualnie działacz "Solidarność 80".
Za działalność na rzecz upamiętniania historycznych wydarzeń oraz miejsc pamięci narodowej Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Łukasz Konopacki, Piotr Moskwa, Jacek Słupski i Paweł Woźnicki - wolontariusze, którzy od wielu lat opiekują się cmentarzami z I wojny światowej oraz pojedynczymi grobami żołnierskimi z II wojny światowej na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego i okolic.
Medalem "Pro Patria" - przyznawanym szczególnie zasłużonym w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Polski - uhonorowano Tadeusza Żaczka, wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Szarych Szeregów Oddział w Łowiczu. Krzyż Zesłańców Sybirów otrzymała nieżyjąca już Albina Jabłońska. W imieniu zmarłej odznaczenie odebrała kuzynka Zofia Jabłońska.
Medale pamiątkowe "Obrońcy Ojczyzny 1939-1945" oraz dyplomy otrzymali b. żołnierze m.in. AK - Janina Minias i Czesław Piaskowski. (PAP)
jaw/ agz/