Powstanie Warszawskie

07.03.2018

M. Błaszczak do weteranek: jesteście wzorem dla kobiet służących w wojsku

Jesteście wzorem dla pań, które dziś służą w Wojsku Polskim – powiedział w środę minister obrony Mariusz Błaszczak do weteranek, uczestniczek Powstania Warszawskiego, z którymi spotkał się w przeddzień Dnia Kobiet.

"Chciałbym podziękować za pań postawę. Panie jesteście wzorem dla pań, które w dzisiejszych czasach służą w Wojsku Polskim" – zwrócił się Błaszczak do uczestniczek walk. Podkreślił, że "nie ma dziś żadnych ograniczeń", jeśli chodzi o służbę kobiet w wojsku.

Błaszczak dziękował także "za wychowanie, za to że panie ukształtowałyście tak nas wszystkich, że jesteśmy dumni z Polski, gotowi, żeby poświęcić wszystko, co mamy, dla dobra naszej wspólnoty państwowej, naszej wspólnoty narodowej". "Gdyby nie przykład, jaki panie dałyście, ta nasza wspólnota by nie istniała albo była dużo słabsza niż dziś" – mówił minister.

Podkreślał też rolę kobiet w historii, w tym po powstaniu styczniowym, "kiedy dzięki postawie Polek polska tożsamość narodowa nie zniknęła", a sto lat temu pozwoliła odzyskać niepodległość.

"Dla mnie postawa pań, szczególnie pań które uczestniczyły w powstaniu warszawskim, zawsze była, jest i będzie wzorem oddania, postawy, która świadczy o miłości do ojczyzny" - zapewnił szef MON.

"Wiele, wiele lat byłyśmy niezauważane, a przeciwnie, traktowane jako wrogowie; tym bardziej doceniamy zainteresowanie i życzliwość" – powiedziała por. Halina Rogozińska ze Światowego Związku Żołnierzy AK.

Jedna z uczestniczek spotkania wspominała ojca, żołnierza Pierwszej Kompanii Kadrowej, który wspierał córkę. Inna podkreślała bohaterstwo matek młodych kobiet, które podejmowały walkę zbrojną. (PAP)

Autor: Jakub Borowski

brw/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL