Europa i świat po 1989 roku

02.10.2018

M. Błaszczak: potwierdzamy gotowość do obrony naszych ojczyzn

Elbląg, 02.10.2018. Minister obrony RP Mariusz Błaszczak (C-L) z żołnierzami Pułku Wsparcia Dowodzenia w Elblągu. Uroczystość przekazania Pułku Wsparcia Dowodzenia w podporządkowanie Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. Ministrowi towarzyszył Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Jarosław Mika (C-P). Fot. PAP/T. Waszczuk Elbląg, 02.10.2018. Minister obrony RP Mariusz Błaszczak (C-L) z żołnierzami Pułku Wsparcia Dowodzenia w Elblągu. Uroczystość przekazania Pułku Wsparcia Dowodzenia w podporządkowanie Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. Ministrowi towarzyszył Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Jarosław Mika (C-P). Fot. PAP/T. Waszczuk

Podczas uroczystości przekazania Pułku Wsparcia Dowodzenia w podporządkowanie Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód szef MON Mariusz Błaszczak powiedział, że jest to wypełnienie zobowiązań szczytu NATO i „potwierdzenie gotowości do obrony ojczyzn”.

We wtorek w Elblągu odbyło się przekazanie Pułku Wsparcia Dowodzenia w podporządkowanie Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. Pułk powstał 1 lutego 2018 r., ale formalnie został podporządkowany Dowództwu Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód we wtorek. W uroczystościach brał udział szef MON Mariusz Błaszczak, który podkreślał, że jest to wypełnianie zobowiązań szczytu NATO z 2016 r. z Warszawy.

"Kiedy w lipcu 2016 roku podczas obrad szczytu NATO w Warszawie podejmowane były decyzje ws. obecności na wschodniej flance wojsk sojuszniczych byliśmy przekonani, że to zmiana, która będzie miała charakter zasadniczy. Wypełnić te postanowienia, żebyśmy się czuli bezpiecznie w naszych państwach, musieliśmy podjąć przygotowania, musieliśmy stworzyć dowództwa, wyposażyć żołnierzy w nowoczesny sprzęt" - powiedział szef MON.

"To ważny dzień, Pułk Wsparcia Dowodzenia został przyporządkowany Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. To dzień, w którym potwierdzamy naszą gotowość, gotowość polską, ale również sojuszniczą, do tego, żeby bronić naszych państw, naszych ojczyzn w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego" - zapewnił Błaszczak.

Pułkiem wsparcia dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód dowodzi płk Andrzej Duda.

Błaszczak wyraził przekonanie, że zaplanowana na listopad certyfikacja "dla jednostki wojskowej, która powstała, żeby wzmocnić bezpieczeństwo Polski i Sojuszu Północnoatlantyckiego", wypadnie pomyślnie. Certyfikacja Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód, koordynującej działania czterech wielonarodowych batalionów w regionie, ma się odbyć w trakcie ćwiczenia Anakonda.

We wtorek Błaszczak przekazał pułkowi 7 wozów dowodzenia na bazie kołowego transportera opancerzonego Rosomak. "To sprzęt, który zrobił furorę na tegorocznych targach obronnych w Kielcach. To sprzęt, który daje gwarancję tego, że system dowodzenia będzie przebiegał w sposób właściwy, daje gwarancje zabezpieczenia, gwarancje kamuflażu, gwarancje łączności, pozwala dowódcom na to, by mogli podejmować decyzje, utrzymywać łączność z oddziałami, w praktyce zadbać o bezpieczeństwo na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego" - mówił Błaszczak. Podkreślił, że "to pierwsza partia wozów", i że chce, by te wozy "trafiły do innych jednostek i by stanowiły wizytówkę wojska polskiego. By stanowiły, że wojsko polskie jest przygotowane do tego, by bronić naszej ojczyny, by w ramach Sojuszu zapewnić bezpieczeństwo naszym państwom".

W załogach wozów bojowych są także kobiety.

Dowódcą Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód jest generał brygady Krzysztof Motacki.

Na szczycie NATO, który odbył się w 2016 r. w Warszawie, zapadły decyzje o utworzeniu tzw. wzmocnionej Wysuniętej Obecności, której zadaniem jest zwiększenie potencjału obrony i odstraszania NATO na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jej główną siłę stanowią cztery wielonarodowe, batalionowe grupy bojowe rozmieszczone w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie. Do koordynacji działania grup bojowych zostało powołane, stacjonujące w Elblągu, Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ godl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL