Mam nadzieję, że wkrótce rząd przyjmie, a Sejm szybko uchwali ustawę, przewidującą pozbawienie stopni m.in. Wojciecha Jaruzelskiego - powiedział w czwartek w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Michał Dworczyk.
Przygotowany przez MON projekt noweli ustawy o powszechnym obowiązku obrony, przewiduje możliwość pozbawiania stopnia oficerskiego lub podoficerskiego - również pośmiertnie - osoby, która z racji ukończonego wieku lub stanu zdrowia nie podlega obowiązkowi służby wojskowej, oraz żołnierzy rezerwy, którzy byli członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, albo pełnili służbę w organach bezpieczeństwa państwa, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz w treści tych dokumentów.
Dworczyk pytany o projekt ws. pozbawienia Jaruzelskiego "nienależnego mu nigdy właściwie stopnia generała", odpowiedział: "Dzięki tej ustawie będzie można degradować oficerów, którzy byli zaangażowani w aparat represji, którzy działali w takich formacjach, jak Informacja Wojskowa".
"Jeśli pan przytacza przykład Wojciecha Jaruzelskiego, to jest (to) właśnie taka +zasłużona+ osoba, która w tej formacji rozpoczynała swoją karierę" - dodał wiceminister. Przypomniał, że Informacja Wojskowa była jedną z najbardziej "mrocznych" służb, bo - jak zauważył - wywodziła się z sowieckiego kontrwywiadu wojskowego, jednej z najbardziej zbrodniczych sowieckich formacji.
Dworczyk przekonywał, że chodzi o przywracanie "elementarnej sprawiedliwości". "Tu nie będzie żadnej odpowiedzialności zbiorowej; każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie; od każdej decyzji będzie można odwoływać się" - mówił wiceminister.
Na początku lipca minister obrony Antoni Macierewicz stwierdził w rozmowie z PAP, że projektowane zmiany powinny wejść w życie jeszcze w tym roku.
W myśl projektu przygotowanego przez MON, decyzję o pozbawieniu stopnia oficerskiego i podoficerskiego podejmowałby prezydent w odniesieniu do generałów i admirałów lub minister obrony narodowej w odniesieniu do pozostałych oficerów oraz podoficerów. W projekcie - jak podano - założono powiązanie możliwości pozbawienia stopnia oficerskiego lub podoficerskiego z informacjami o przebiegu służby dotyczącymi poszczególnych osób uzyskiwanymi z Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Pytany o odbieranie przywilejów "wojskowej bezpiece" - tak jak pozbawiono ich funkcjonariuszy cywilnych służb PRL - wiceszef MON odpowiedział, że "projekty istnieją". "Jeśli chodzi o terminy, nie chciałbym wypowiadać się w tej sprawie. Ja wierzę, że w tej kadencji sobie poradzimy z tym tematem, żeby w ramach przywracania tej elementarnej sprawiedliwości móc zakończyć i te kwestię " - podkreślił. "Po prostu wstyd, że robimy to tak późno; jestem przekonany, że do 2019 r. poradzimy sobie z tym tematem" - dodał.
Przypomniał, że była to jedna z obietnic wyborczych PiS. "Jako formacja, która realizuje swoje deklaracje (...) wierzę że ten rozdział zamkniemy" - oświadczył wiceszef MON.
Dworczyk wskazał też na konieczność pozbawiania odznaczeń, np. Virtuti Militari, morderców "żołnierzy wyklętych". Dodał, że do dziś takie ordery podsiadają trzej mordercy mjr. Mariana Bernaciaka, "Orlika". "27 lat temu odzyskaliśmy pełną niepodległość. Musimy ten rozdział naszej historii zakończyć" - podkreślił.(PAP)
autor: Łukasz Starzewski
sta/ mrr/