Nowelizacja ustawy o IPN to niezmiernie wyważony akt suwerennego państwa polskiego, które staje w obronie pamięci pomordowanych i maltretowanych przez hitlerowską III Rzeszę niemiecką ofiar - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
"Ustawę o IPN należy rozumieć jako niezmiernie wyważony akt suwerennego Państwa Polskiego, które staje w obronie pamięci pomordowanych i maltretowanych przez hitlerowską III Rzeszę niemiecką ofiar: wszystkich swoich obywateli, w tym obywateli pochodzenia żydowskiego, których polskie ustawodawstwo II RP nigdy nie traktowało odmiennie od pozostałych obywateli polskich" - napisał marszałek Kuchciński na Twitterze.
Podczas rozpoczętego w środę posiedzenia Senat ma zająć się nowelizacją ustawy o IPN, która wprowadza kary m.in. za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności za zbrodnie z okresu II wojny światowej. Ustawę Sejm przyjął w piątek.
Do tych przepisów krytycznie odniosły się w sobotę władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu. W sobotę podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz ambasador Izraela Anna Azari, zaapelowała o zmianę w tej nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady". (PAP)
autor: Anna Tustanowska
amt/ par/