Polska po 1989 roku

02.11.2018

M. Morawiecki i A. Merkel złożyli wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Premier RP Mateusz Morawiecki i kanclerz Niemiec Angela Merkel (C) składają wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Fot. PAP/J. Kamiński Premier RP Mateusz Morawiecki i kanclerz Niemiec Angela Merkel (C) składają wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Fot. PAP/J. Kamiński

Premier Mateusz Morawiecki i kanclerz Niemiec Angela Merkel, która przebywa w Warszawie w związku z odbywającymi się tu polsko-niemieckimi konsultacjami międzyrządowymi, w wojskowej asyście honorowej złożyli w piątek po południu wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

W czasie uroczystości na stołecznym Placu Piłsudskiego szefom rządów Polski i Niemiec towarzyszyli ministrowie, którzy wzięli udział w piątkowych konsultacjach międzyrządowych. Orkiestra wojskowa odegrała hymny narodowe obu krajów.

Wcześniej, na wspólnej konferencji prasowej z premierem Morawieckim, Merkel podkreśliła "bardzo symboliczny" charakter gestu, jakim jest wspólne złożenie wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza. "To jest również coś, co przypomina o naszej wielce trudnej historii" - wskazała kanclerz, podkreślając, że w odniesieniu do przyszłości Polska i Niemcy dążą do pokojowego i przyjaznego rozwoju.

Piątkowe spotkanie Morawieckiego z Merkel jest już piątym ich spotkaniem w tym roku. Ostatnie miało miejsce w połowie października w Brukseli na marginesie unijnego szczytu. Szef polskiego rządu i kanclerz Niemiec spotkali się wcześniej w drugiej połowie czerwca bieżącego roku w Berlinie przy okazji IX Petersberskiego Dialogu Klimatycznego.

Szefowie obu rządów spotkali się także w marcu, kiedy to z wizytą w Warszawie przebywała kanclerz Merkel oraz w lutym w Berlinie. (PAP)

autor: Marceli Sommer

msom/ hgt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL