2011-04-02 (PAP) - Kilkuset uczniów z rosyjskich i polskich szkół wzięło w sobotę udział w V Marszu Pamięci do Lasu Katyńskiego, gdzie uczczono tysiące ofiar komunistycznych zbrodni. Marsze współorganizuje Stowarzyszenie Memoramus z Poznania.
"Marsz był bardzo uroczysty. Po raz piąty młodzież polska i rosyjska oddała hołd ofiarom komunistycznych represji. Tradycyjnie na zakończenie uroczystości uczniowie podali sobie dłonie" - powiedziała PAP sekretarz stowarzyszenia Memoramus, Barbara Zatorska.
Marsz odbył się po raz piąty. Jego głównym celem jest kultywowanie pamięci zamordowanych w Katyniu polskich oficerów oraz nawiązywanie kontaktów między młodzieżą z Polski i Rosji.
"Jesteśmy, jako organizatorzy zaprzyjaźnieni z nauczycielami rosyjskich szkół, nasze marsze spotykają się z sympatią mieszkańców, a i pomoc władz jest nie do przecenienia" - dodała Zatorska.
Marsz Pamięci wystartował w sobotę ze stacji kolejowej Gniezdowo, gdzie 71 lat temu z więziennych wagonów wyprowadzono polskich oficerów. Z dworca uczniów podwieziono pod główny plac przed Cmentarzem Katyńskim, gdzie odczytano list do uczestników marszu od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Później uczniowie przemaszerowali na rosyjską część kompleksu katyńskiego, gdzie modlono się za ofiary stalinizmu. Modlitwę w języku polskim odmówiono na polskim cmentarzu wojennym.
Uczestnicy marszu odwiedzili też lotnisko w Smoleńsku, na którym 10 kwietnia 2010 roku rozbił się polski samolot z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i 95 innymi osobami na pokładzie.
Młodzież wróci do Polski we wtorek. Trasa będzie wiodła przez miejscowości związane ze śladami Adama Mickiewicza. Uczniowie zwiedzą Nowogródek, Grodno i okolice Mińska.
Stowarzyszenie Współpracy ze Wschodem Memoramus w Poznaniu powstało wiosną 2006 roku; zaczynem działalności były kontakty V Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu z Ogólnokształcącą Szkołą nr 8 w Smoleńsku oraz Społecznego Gimnazjum Dębinka w Poznaniu z Domem Polskim w Smoleńsku.
Główną ideą działalności stowarzyszenia jest ocalanie pamięci o losach Polaków na Wschodzie w latach II wojny światowej, ale także rozwój kontaktów młodych ludzi z Polski i krajów byłego Związek Radzieckiego. Stowarzyszenie założyli członkowie oraz dyrektorzy i nauczyciele sześciu poznańskich szkół, członkowie poznańskiej Rodziny Katyńskiej i Związku Sybiraków.(PAP)
kpr/ ls/