W związku z 20. rocznicą uchwalenia Konstytucji RP, która minęła 2 kwietnia, w Senacie odbywa się konferencja pt. "Konstytucja Solidarności". Dzisiaj mówimy o ważnym, pewnie najważniejszym obywatelskim projekcie Konstytucji RP przygotowanym przez osoby związane przeważnie z pozaparlamentarną opozycją - Solidarnością - zaznaczył marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
"Proponujemy zaakcentować okrągłą rocznicę uchwalenia obecnej konstytucji inaczej. Warto być może po raz pierwszy w taki sposób i w tym miejscu przypomnieć, że obecnie obowiązująca konstytucja nie była aktem bezalternatywnym" - zaznaczył Kuchciński.
Jak dodał, uchwalona 20 lat temu konstytucja nie była także aktem, który spotkał się z bezdyskusyjnym poparciem Polaków. "Warto przypomnieć, że za dziełem ówczesnego Zgromadzenia Narodowego opowiedziała się niewiele ponad połowa obywateli Rzeczypospolitej biorącej wówczas udział w referendum. A przecież nie była to frekwencja znacząca" - zauważył Kuchciński.
Podkreślił, że na tle "niezbyt licznej, społecznej legitymacji ówczesnego parlamentu" pojawiały się różne projekty konstytucji: Porozumienia Centrum i innych organizacji.
Marszałek Sejmu uważa, że wartko pochylić się nad zawartymi w tamtym projekcie obywatelskim propozycjami ustrojowymi i społecznymi, nad wizją narodowej wspólnoty i polskiego państwa. "Warto zastanowić się, co w tej wizji ma wartość trwałą, można by powiedzieć - politycznie ponadczasową, a dotąd konstytucyjnie niezrealizowaną, i godna takiej realizacji w przyszłości" - powiedział Kuchciński.
"Konstytucja nie jest przecież kamieniem grobowym zamykającym dzieje i dyskusje nad ustawą zasadniczą, ale raczej jest kamieniem milowym na drodze narodu ku przyszłości, ku lepszemu bardziej sprawiedliwemu i solidarnemu państwu polskiemu" - zaznaczył Marszałek Sejmu.
Będziemy myśleć nad tym, w jaki sposób zmieniać konstytucję, by była lepsza dla Polski i Polaków, dla naszej suwerenności - powiedział podczas konferencji marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Karczewski podkreślił, że konferencja jest poświęcona "ważnemu aktowi, który tu, w Senacie znalazł schronienie". Przypominał, że prace nad przygotowywaniem tekstu obowiązującej konstytucją trwały w dużej mierze właśnie w Senacie. Podkreślił, że izba wyższa była wówczas miejscem "twórczej refleksji".
Podczas konferencji, jak dodał, będzie m.in. mowa o projekcie konstytucji, który był alternatywą dla obecnie obowiązującego tekstu ustawy zasadniczej.
Obywatelski Projekt Konstytucji RP został przygotowany w 1994 r. przez Społeczną Komisję Konstytucyjną na zlecenie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, przy współpracy Sekretariatu Ugrupowań Centroprawicowych i Niepodległościowych.
"Będziemy rozmawiać na pewno także o przyszłości konstytucji, o tym w jakim kierunku mają iść zmiany" - podkreślił marszałek Senatu. "20 lat to już wiek dojrzały; osiemnastka dwa lata temu skończona, więc ten czas na refleksję, na zadumę, jest" - dodał.
"Będziemy myśleć nad tym, w jaki sposób zmieniać konstytucję, by konstytucja była lepsza dla Polski i Polaków, aby była lepsza dla naszej suwerenności, dla naszego państwa. Tak, aby nasze państwo było silne nie tylko wewnętrznie, ale również silne w swoim regionie, silne w Unii Europejskiej, silne również w Europie" - powiedział Karczewski.
Obecna Konstytucja została uchwalona 2 kwietnia 1997 r.; 25 maja odbyło się referendum konstytucyjne, w którym za nową ustawą zasadniczą było 52,71 proc. głosujących; 45,89 proc. było przeciw, frekwencja wyniosła 42,86 proc. 16 lipca konstytucję podpisał prezydent Aleksander Kwaśniewski. Konstytucja weszła w życie 17 października 1997 r. (PAP)
kno/ par/