Europa i świat po 1989 roku

01.05.2019

Marszałek Sejmu: 15-lecie Polski w UE to wyjątkowa rocznica

15-lecie w UE to wyjątkowa rocznica - podkreśla na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński. 30 lat po transformacji i 15 lat po wstąpieniu do Unii każdy z nas może powiedzieć, że nie zmarnowaliśmy ani dnia, by stać się lepszym, dumnym narodem - wskazuje zaś marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

"15-lecie w UE to rocznica wyjątkowa. 1.05.2004 r. staliśmy się częścią zjednoczonej Europy - wróciliśmy tam, gdzie od wieków było nasze miejsce. Kilkaset lat tradycji demokracji i parlamentaryzmu to wielkie dziedzictwo" - napisał na swoim Twitterze Kuchciński i dodał: "Silna Polska w silnej Unii. Na kolejne dziesięciolecia!".

Marszałek Senatu ocenił natomiast na Twitterze, że 30 lat po transformacji i 15 lat po wstąpieniu do UE "każdy z nas, Polaków, może bezsprzecznie powiedzieć, że nie zmarnowaliśmy ani dnia by stać się lepszym, bardziej dostatnim i dumnym Narodem!. Dobra robota Polacy!".

Do przypadającej w środę rocznicy wstąpienia Polski do Unii odniosły się także na Twitterze ministerstwa - spraw zagranicznych oraz cyfryzacji.

"Europa to miejsce, gdzie żyjemy, rozwijamy się, pracujemy, zakładamy rodziny. To miejsce, które daje nam wiele możliwości i które współtworzymy. To nasze miejsce" - czytamy we wpisie polskiego MSZ.

Z kolei resort cyfryzacji napisał: "Pyknęło nam 15 lat w Unii. Jest radość! Dzięki dotacjom i pracy polskich ekspertów realizujemy dobre projekty. Wśród nich Ogólnopolska Sieć Edukacyjna".

15 lat temu, 1 maja 2004 r. Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie UE. (PAP)

pad/ pko/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL