Religia

14.02.2019

Marszałek Sejmu do uczestników Kongresu „Europa Christi”: chrześcijańskie dziedzictwo ciągle aktualne

Chrześcijańskie dziedzictwo jest ciągle aktualne i ma olbrzymią wartość dla budowania nowoczesnych państw i społeczeństw – napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński do uczestników 3. Międzynarodowego Kongresu „Europa Christi” trwającego na Jasnej Górze.

3. Międzynarodowy Kongres Ruchu "Europa Christi" rozpoczął się w środę wieczorem na Jasnej Górze.

"W dziejach Kościoła ważne miejsce zajmuje wielkie dzieło ewangelizacji, którego dokonali święci apostołowie Słowian, Cyryl i Metody. Podjęli swą trudną i ważną misję w miejscu, gdzie krzyżowały się wpływy Wschodu i Zachodu, pokazując, że obydwie tradycje można pielęgnować odrębnie, z zachowaniem jedności" - napisał cytowany w komunikacie przesłanym PAP Kuchciński.

Dodał, że chrześcijańskie dziedzictwo jest "ciągle aktualne i ma olbrzymią wartość dla budowania nowoczesnych państw i społeczeństw". "Niestety, obserwuje się dziś wiele niebezpiecznych tendencji odchodzenia od dawnych wartości, a zamiast tego ukierunkowania na obce fundamenty światopoglądowe. Ważna jest więc współpraca w umacnianiu naszego kontynentu nie tylko pod względem ekonomicznym i terytorialnym, lecz także kulturalnym i duchowym" - ocenił Kuchciński.

"Europa Christi" to ruch powstały w marcu 2017 r. z inicjatywy ks. infułata Ireneusza Skubisia, honorowego redaktora naczelnego tygodnika katolickiego "Niedziela". Jego głównym celem jest odbudowanie chrześcijańskiego myślenia o Europie. Pierwszy Kongres Ruchu "Europa Christi" odbył się w dniach od 19 do 23 października 2017 r. w Częstochowie, Łodzi i Warszawie.(PAP)

autorka: Iwona Żurek

iżu/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL