Europa i świat po 1989 roku

16.03.2018

Marszałek Senatu: chcemy, aby relacje między Polską a Litwą były lepsze

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Fot. PAP/R. Pietruszka Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Fot. PAP/R. Pietruszka

Chcemy, aby relacje między Polską a Litwą były lepsze i żeby dzięki temu były rozwiązywane problemy Polaków na Litwie – powiedział marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski podczas piątkowego spotkania ze społecznością polską w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

„Relacje między Polską a Litwą mocno kulały, były niedoskonałe. Bardzo chcemy, żeby były lepsze, aby dzięki tym relacjom również rozwiązywać wiele istniejących problemów Polaków na Litwie” - oświadczył Karczewski.

Marszałek podziękował litewskim Polakom. Dziękuję „przede wszystkim za to, co robicie, że kultywujecie polską tradycję, pamiętacie o języku polskim, polskiej historii, pamiętacie o tym, żeby to wszystko przekazywać następnym pokoleniom” - powiedział.

„Senat dbał, dba i będzie dbać o to, aby Państwa w tych wysiłkach, w tych staraniach wspierać” - dodał.

Podczas spotkania z Polakami w Wilnie Karczewski wręczył dyrektor Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie (PST) Lilii Kiejzik brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadany jej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za działalność artystyczną i kulturalną.

Spotkanie z Polakami poprzedziło premierę spektaklu PST „Marszałek: żołnierz z ducha” poświęconego Józefowi Piłsudskiemu.

„Przyjechałem na Litwę, żeby z państwem przeżyć tę premierę” - podkreślił marszałek Karczewski.

Sztuka wileńskiej dziennikarki Alwidy Bajor w reżyserii Lilii Kiejzik i Sławomira Gaudyna, aktora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, opowiada o marszałku Józefie Piłsudskim, chociaż sam marszałek w spektaklu się praktycznie nie pojawia. Poznajemy go przez pryzmat jego kolegów szkolnych, przyjaciół, rodziny.

Jak powiedziała w rozmowie z PAP Lilia Kiejzik, „znamy Józefa Piłsudskiego jako marszałka, polityka, żołnierza, a my pokazujemy go jako człowieka, opowiadamy o jego młodości, miłościach, o jego waleczności”.

Opowieść o Józefie Piłsudskim w wykonaniu PST jest przeplatana piosenkami z epoki marszałka i poezją.

Zespół teatralny Lilii Kiejzik przygotowuje też monodramat poświęcony Piłsudskiemu „Ziuk!”, którego premiera odbędzie się jesienią, podczas organizowanego przez PST festiwalu MonoWschód.

Karczewski przybył w piątek na Litwę z dwudniową wizytą. Przed spotkaniem z Polakami rozmawiał z przewodniczącym Sejmu Republiki Litewskiej Viktorasem Pranckietisem i premierem Sauliusem Skvernelisem.

Podczas tych spotkań mówiono o aktywizacji stosunków dwustronnych, o współpracy w realizacji wspólnych projektów energetycznych i infrastrukturalnych, o bezpieczeństwie w regionie, a także o sytuacji polskiej mniejszości na Litwie i litewskiej w Polsce.

Karczewski poinformował litewskiego premiera i przewodniczącego Sejmu, że strona polska przekaże prawie 19 mln zł na remont i rozbudowę budynku wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku (UwB). Umowę w tej sprawie podpisano w środę.

Marszałek podziękował też Litwie „za deklaracje poparcia Polski w jej dyskusji z Komisją Europejską”.

W sobotę Karczewski odwiedzi Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie, gdzie odbędzie się rozstrzygnięcie XXIX Olimpiady Języka Polskiego na Litwie. Przewidziano ponadto spotkanie marszałka z wykładowcami polonistyki Uniwersytetu Wileńskiego oraz Litewskiego Uniwersytetu Nauk Edukacyjnych. Karczewski złoży też wieńce na Grobie Matki i Serca Syna, na Cmentarzu na Rossie - najstarszej wileńskiej nekropolii oraz w miejscach pamięci w Ponarach.

Podczas II wojny światowej las w Ponarach pod Wilnem był miejscem masowych mordów dokonywanych przez oddziały SS, policji niemieckiej i kolaborującej z Niemcami policji litewskiej. Niemcy, wspomagani przez ochotnicze oddziały litewskie, wymordowali tu ok. 100 tys. ludzi, wśród nich ok. 60-70 tys. Żydów. Mordowali też Polaków, Litwinów, Romów, Rosjan. Według oficjalnych szacunków w Ponarach zginęło kilka tysięcy Polaków.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ az/ mc/ skr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL