Europa i świat po 1989 roku

26.06.2018

Medal 75-lecia misji Jana Karskiego dla prezydenta Izraela

Prezydent Izraela Reuven Riwlin. Fot. PAP/A. Grygiel Prezydent Izraela Reuven Riwlin. Fot. PAP/A. Grygiel

Medal 75-lecia misji Jana Karskiego, czyli odznaczenie przyznawane osobom żywiącym szacunek dla kuriera polskiego podziemia, otrzymał prezydent Izraela Reuven Riwlin. W imieniu nagrodzonego wyróżnienie odebrała w Warszawie ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

Przekazanie medalu 75-lecia misji Jana Karskiego dla Riwlina - na ręce ambasador Anny Azari - odbyło się podczas 19. gali wręczenia Orłów Karskiego w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Jak podkreśliła bratanica i córka chrzestna Karskiego Wiesława Kozielewska-Trzaska - cytowana w przesłanym we wtorek PAP przez Towarzystwo Jana Karskiego komunikacie - "medal jest wyrazem szacunku i podziękowania tym, którzy Jana Karskiego noszą w sercu i umyśle, starając się także uczynić coś dla jego pamięci". "Składamy im pokłon" - dodała.

W zeszłym roku medal 75-lecia misji Jana Karskiego otrzymał papież Franciszek, który odznaczenie - z rąk kard. Stanisława Dziwisza - odebrał w Watykanie.

Kozielewska-Trzaska zaznaczyła, że fakt iż ojciec święty otrzymał to wyróżnienie, świadczy o symbolice tej nagrody, która ma "podkreślić, iż Jan Karski był katolikiem uformowanym przez Kościół". Jak przypomniała, "czytelnym odniesieniem do faktu, iż był Polakiem i Amerykaninem, stało się uhonorowanie prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Podobnie – prezydenta państwa izraelskiego, którego bohater był obywatelem honorowym, Reuvena Riwlina".

"Chcemy również, aby ten medal stał się elementem jednania Polaków i Żydów. Tak jak symbolem jest postać samego Jana Karskiego" - podkreśliła Wiesława Kozielewska-Trzaska i oceniła, że "przypomnieniem o ogólnoludzkim kontekście dzieła bohatera będzie wręczenie medalu sekretarzowi generalnemu ONZ Antonio Guterresowi".

Autorem projektu medalu jest artysta-plastyk Janusz Kapusta, natomiast wykonał go polski medalier Wiesław Kulej. Emisja odznaczania liczy zaledwie trzydzieści egzemplarzy.

Do tej pory medalem uhonorowali zostali także m.in. kardynałowie Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz, biskup Tadeusz Pieronek oraz ksiądz Ibrahim Al-Sabbagh z Allepo. Obdarowana został nim także Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie - świątynia, z którą przed wojną i podczas okupacji Karski był blisko związany.

Jan Karski (właśc. Jan Kozielewski) urodził się w 1914 r. w Łodzi. Podczas II wojny światowej będąc kurierem Polskiego Państwa Podziemnego, jako jeden z pierwszych przedstawił aliantom relację o eksterminacji Żydów dokonywanej przez Niemców na terenach okupowanej Polski.

Swoje wojenne wspomnienia opisał w książce "Tajne państwo", po raz pierwszy opublikowanej w 1944 r. Po wojnie Karski uzyskał obywatelstwo amerykańskie, a w 1994 r. honorowe obywatelstwo Izraela. Zmarł w lipcu 2000 r. Prezydent USA Barack Obama odznaczył go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności 29 maja 2012 r.(PAP)

autorka: Nadia Senkowska

nak/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL