Holokaust

27.06.2017

Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata dla czterech Polaków

Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Fot. PAP/P. Polak Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Fot. PAP/P. Polak

Czterej obywatele Polski zostali pośmiertnie odznaczeni medalami Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata; ceremonia wręczenia odznaczeń odbędzie się w piątek - poinformowała we wtorek Ambasada Izraela w Warszawie.

Osoby pośmiertnie odznaczone to: dr Adam Janik z Ujazd nad Trzcianą (woj. małopolskie), Maria i Wincenty Kwiatkowscy z Przeworska (woj. podkarpackie) oraz Bronisława Porwit z Krakowa.

W piątek, 30 czerwca, medale i dyplomy honorowe Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata trafią do trzech polskich rodzin; wręczy je ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. W ceremonii oprócz rodzin osób odznaczonych tytułem będą brali udział sami ocaleni. Honorowymi gośćmi uroczystości będą przewodniczący Knessetu Yuli Edelstein oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przyznawany jest przez jerozolimski Instytut Yad Vashem osobom niosącym pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Z wnioskiem mogą występować ocaleni oraz ich krewni. Odznaczenie jest tytułem honorowym, a wyróżnieni mogą dodatkowo ubiegać się o przyznanie honorowego obywatelstwa Izraela.

Według szacunków historyków co najmniej kilkaset tysięcy Polaków, zarówno dorosłych, jak i dzieci, w różnorodny sposób udzielało podczas II wojny pomocy Żydom, za co wówczas groziła kara śmierci. Liczbę uratowanych Żydów ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy.

Polacy pomagali indywidualnie i w ramach aktywności konspiracyjnej, w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, w tym Rady Pomocy Żydom "Żegota". Ponad 6 tys. z nich zostało za to uhonorowanych medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. (PAP)

sno/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL