Pod hasłem "Miłosierdzie" w Krakowie rozpoczęła się w poniedziałek XI edycja Dni Jana Pawła II. Wydarzenie jest współorganizowane przez małopolskie uczelnie, by upamiętnić postać Jana Pawła II i przybliżać jego nauczanie.
Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz podczas konferencji prasowej mówił, że miłosierdzie to znakomity temat przewodni, w Roku Miłosierdzia obchodzonym w całym Kościele i w Krakowie, z którego orędzie o Bożym Miłosierdziu wyszło w świat. Dodał, że zwierzenie świata Miłosierdziu Bożemu przez Jana Pawła II przy okazji konsekracji bazyliki Bożego Miłosierdzia w 2002 r. "było niejako jego testamentem".
"Papież Jan Paweł II od młodych lat żył tymi treściami. W czasie wojny chodził do Łagiewnik, tam się modlił. We wszystkich jego dziełach ta myśl zawsze jest obecna, począwszy od jednej z jego pierwszych encyklik o Bożym miłosierdziu" - mówił kard. Dziwisz. "Jan Paweł II zostawił nam ogromne dziedzictwo. Trzeba ciągle do niego powracać i rozważać go" – podkreślił kard. Dziwisz.
Przewodniczący komitetu organizacyjnego Dni Jana Pawła II, prorektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Misztal mówił dziennikarzom, że Dni Jana Pawła II to zaproszenie do czerpania z bogactwa jego nauczania. "Tam ciągle jest coś, co może zainspirować i pomóc nam w życiu" – podkreślił.
W programie Dni znalazły się m.in. tweetup +Okno na miłosierdzie+ oraz projekcja zarejestrowanego spektaklu teatralnego "Prorok miłosierdzia, czyli rzecz o św. siostrze Faustynie w piętnastu obrazach".
Główny wydarzeniem naukowym Dni Jana Pawła II będzie sesja naukowa "Miłosierdzie", która w środę odbędzie się w auli Collegium Novum UJ. Wezmą w niej udział m.in. kard. Stanisław Dziwisz, bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella, a także przedstawiciele organizacji pomagających potrzebującym m.in.: prezes PAH Janina Ochojska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum im św. Łazarza Jolanta Stokłosa, dyrektor polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło oraz wicedyrektor Caritas Polska o. Hubert Matusiewicz.
W poniedziałek w Akademii Muzycznej rozpoczęła się organizowana już po raz siódmy dwudniowa konferencja z cyklu "Muzyka wobec poezji i nauczania Karola Wojtyły". "Tym razem konferencja koncentruje się także na głównym temacie dni: miłosierdziu.(…) Będą na niej referaty związane z obrazem miłosierdzia w muzyce i w sztuce" - mówiła prof. Teresa Malecka. Dodała, że uczestnicy konferencji będą mówić o dziełach muzycznych, które zostały zainspirowane osobą i działalnością Jana Pawła II, w tym po raz pierwszy o utworze Henryka Mikołaja Góreckiego "Oratorium o św. Wojciecha Sanctus Adalbertus", który został znaleziony już po śmierci kompozytora. Dodała, że we wtorek wieczorem podczas koncertu studentów krakowskiej Akademii Muzycznej w bazylice oo. Jezuitów zabrzmią m.in. utwory Haendla i Vivaldiego.
Dni zakończy w środę msza w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach i rozstrzygniecie konkursu literackiego na esej, którego tematem było miłosierdzie. Nagrodzone prace zostaną wydane w postaci książki. "Konkurs literacki wpisuje się już po raz jedenasty w program tych dni i jest ich integralną ich częścią, choć może mało widoczną. Rola tego konkursu jest nie do przecenienia, ponieważ młodzi ludzie są mobilizowani do pogłębionej refleksji nad myślą Jana Pawła II, którą to myśl mają skomentować w formie eseistycznej. To zawsze wymaga poznania tekstów ojca świętego i tekstów literackich Karola Wojtyły" - mówiła przewodnicząca konkursowego jury prof. Zofia Zarębianka. Dodała, że poziom prac nadesłanych w tym roku był wysoki.
Podczas Dni Jana Pawła II zostanie też rozstrzygnięty konkurs fotograficzny "Miłosierdzie" organizowany przez dział promocji Politechniki Krakowskiej – prace będzie można oglądać w galerii przy ul. Warszawskiej.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Szczegółowy program jest dostępny w internecie (jp2.krakow.pl)
Dni Jana Pawła II są organizowane przez krakowskie uczelnie i szkoły wyższe z Małopolski od 2006 r. Przed rokiem ich motywem przewodnim była "Świętość".(PAP)
wos/ mow/