Setki notek biograficznych, wydarzeń, map i zdjęć - rekonstruktorzy historii z grupy Jodła tworzą internetową bazę informacji o działaniach Armii Krajowej na Kielecczyźnie podczas II wojny światowej oraz lat po 1944 roku.
Zbieranie danych rozpoczęli przeszło półtora roku temu, ale jak sami przyznają, przed nimi jeszcze lata pracy. Grupa miłośników historii ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Jodła” tworzy w internecie bazę danych nt. działalności Armii Krajowej na terenie pokrywającym się z przedwojennymi granicami województwa kieleckiego.
„Wiadomości, które są dostępne w internecie czy bibliotekach są wbrew pozorom bardzo skromne. Niektóre obarczone sporym błędem, wiele z nich jest niespójnych. Podjęliśmy się zadania, żmudnej dokumentacyjnej pracy i przekazywania tych danych do naszego wortalu www.akokregkielce.pl” – powiedział PAP Dionizy Krawczyński ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”.
Obecnie na stronach projektu można przeczytać biogramy lub notki biograficzne ponad 300 żołnierzy AK. „To wciąż jest zaledwie kilka procent tego, co chcemy zebrać” – powiedział Krawczyński. Docelowo w indeksie nazwisk ma znaleźć się ponad 8 tys. żołnierzy. „Niestety to i tak zaledwie 1/5 składu osobowego AK na lato 1944 roku” – dodał.
Zdaniem Krawczyńskiego wortal dedykowany głównie młodym ludziom, ma zebrać w jedno miejsce wszystkie informacje na temat działania Armii Krajowej w okresie okupacji hitlerowskich, oraz trudnych czasach powojennych. „Nie jest to łatwe, już sama nazwa +Okręg Kielce+ powoduje, że niezbędne są słowa wyjaśnienia – to pierwsze oficjalne określenie pochodzące od nazwy przedwojennego województwa, później mówiło się o nim kielecko-radomski, a także radomski, z uwagi na fakt, że to właśnie tam znajdowała się siedziba okupacyjnego dystryktu”. Jak powiedział, podobne problemy się mnożą, „a my chcemy im sprostać”.
Wrażenie robi próba dokładnego opracowania struktury AK w okręgu kieleckim, w którym autorzy starają się opisać nie tylko obwody (powiaty), ale także schodzić niżej docierając do poszczególnych referatów oraz oddziałów i związanych z nimi wydarzeń. „Udało nam się wprowadzić opisy dotyczące kilku obwodów. Obecnie pracujemy nad obwodem włoszczowskim, tylko tutaj musimy skompletować informacje o 56 oddziałach. Do tego próbujemy zbierać informacje o żołnierzach” – wyjaśnił Krawczyński.
Według niego, strona www.akokregkielce.pl już cieszy się dużym zainteresowaniem, m.in. ze strony rodzin żołnierzy. „Wnuczka jednego z oficerów, która od wielu lat mieszka w Anglii, dostarczyła nam szereg zdjęć i danych o powojennych losach swojego dziadka. Na taką współpracę szczególnie liczymy” – zaznaczył Krawczyński.
Szef stowarzyszenia przyznaje, że najtrudniej jest wtedy, kiedy pojawiają się kontrowersje wokół niektórych wydarzeń czy osób. „Często ustalenie dokładnych informacji jest dziś niemożliwe albo wymaga żmudnej pracy. My ją podejmujemy” – zaznaczył.
Innym problemem są zmiany na mapach administracyjnych. „Wiele ówczesnych gmin, dziś już nie istnieje, a mapy, które służą nam do wizualizacji wydarzeń, pokazują co najwyżej granice powiatów – to utrudnia wizualizacje i dokładne określenie miejsc niektórych wydarzeń” – powiedział Krawczyński. Zapewnił, że mimo takich trudności wortal będzie stale rozbudowywany.
Portal powstaje przy wsparciu wojewody świętokrzyskiego, Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku Kamiennej oraz Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Jodła” jest znaną organizacją w regionie świętokrzyskim, często odtwarzającą wydarzenia z czasów wojny światowej. Jak piszą o sobie jej członkowie: „odwołuje się do tradycji: Legionów Józefa Piłsudskiego, wojskowości II Rzeczpospolitej, Armii Krajowej”. Organizuje widowiska historyczne oraz żywe lekcje historii na podstawie autorskich, bardzo szczegółowych scenariuszy historycznych. (PAP)
mjk/ jbr/