Europa i świat 1918-1939

13.05.2019

Minister Adam Kwiatkowski uczcił w Kuropatach pamięć ofiar stalinizmu

Wizytą w Kuropatach na obrzeżach Mińska, gdzie w dołach śmierci spoczywają ofiary stalinowskiego NKWD, zakończył w poniedziałek swój trzydniowy pobyt na Białorusi sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP Adam Kwiatkowski.

"Stoimy przy wejściu do miejsca, gdzie zginęły dziesiątki, a może setki tysięcy ludzi, zabitych przez system komunistyczny. Wśród nich było bardzo wielu Polaków" – powiedział po złożeniu wieńców przed krzyżami w Kuropatach minister Kwiatkowski.

Zwrócił też uwagę, że "wciąż nie znamy dokładnych dat, nie znamy nazwisk, nie wiemy, jak wielu ludzi w tych dołach śmierci spoczywa".

"To jest też coś, co jest wpisane w ziemie wschodnie, w miejsca, gdzie ginęli Polacy, że jest wiele miejsc pamięci, które do dzisiaj nie zostały znalezione, a także takich, o których wiemy, ale nie znamy nazwisk ani liczby ofiar" – powiedział Kwiatkowski.

"Musimy o tym pamiętać, to jest wpisane w historię naszego narodu i dlatego jest tak ważne dla mnie, że mogłem tutaj być i się pomodlić" - dodał.

Dodał, że dobrze by było, by "jak najwięcej ludzi mogło odwiedzić to miejsce, by mogli zobaczyć, do czego prowadzi władza reżimu totalitarnego".

W lesie w Kuropatach stalinowskie NKWD rozstrzeliwało represjonowanych. Według różnych szacunków w tamtejszych dołach śmierci spoczywa od kilkudziesięciu tysięcy do 250 tys. ofiar, wśród nich są także Polacy.

Na terenie uroczyska w ciągu ostatnich 30 lat powstawał ludowy memoriał, złożony z krzyży stawianych przez aktywistów i obywateli. W sumie jest ich tam ponad tysiąc. Dopiero w 2018 r. z inicjatywy władz postawiono tam pomnik upamiętniający ofiary.

W kwietniu białoruskie władze zdemontowały kilkadziesiąt krzyży, postawionych przez opozycjonistów, uzasadniając to "porządkowaniem terenu". Następnie memoriał otoczono ogrodzeniem z metalowej siatki.

W czasie trwającej od soboty wizyty na Białorusi minister Kwiatkowski spotkał się z mniejszością polską, odwiedził polskie miejsca pamięci i odbył rozmowy z białoruskimi władzami na szczeblu lokalnym oraz w administracji prezydenta w Mińsku.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ jo/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL