Ulokowanie Muzeum Historii Polski na Cytadeli ma same zalety - uważa minister kultury Małgorzata Omilanowska. Jak podkreśla, przede wszystkim rozwiązanie to zmieni na korzyść funkcjonowanie Cytadeli w tkance miasta. Ponadto mniejszy ma być m.in. koszt budowy gmachu muzeum.
To, że Muzeum Historii Polski zostanie otwarte jesienią 2018 r. na terenie Cytadeli Warszawskiej, a jego budowa zostanie sfinansowana z budżetu państwa ustalono na środowym spotkaniu premier Ewy Kopacz z przedstawicielami MHP. Decyzja ta oznacza, że nie zostanie zrealizowany projekt autorstwa zespołu Paczowski et Fritsch Architectes z Luksemburga, który przewidywał, że gmach Muzeum stanąłby w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską. Koszt samej inwestycji oszacowano wtedy na 350 mln zł.
Zdaniem Omilanowskiej lokalizacja MHP na Cytadeli ma wyłącznie zalety. "Po pierwsze i najważniejsze to rozwiązanie, które zmienia w bardzo istotny sposób, na korzyść, funkcjonowanie Cytadeli w tkance miasta" - powiedziała w czwartek PAP Omilanowska.
Zdaniem minister kultury lokalizacja MHP na Cytadeli ma wyłącznie zalety. "Po pierwsze i najważniejsze to rozwiązanie, które zmienia w bardzo istotny sposób, na korzyść, funkcjonowanie Cytadeli w tkance miasta" - powiedziała PAP Małgorzata Omilanowska.
Nowy gmach powstanie na terenie Cytadeli w zespole muzealnym, do którego należą już istniejące Muzeum X Pawilonu, budowane Muzeum Katyńskie oraz Muzeum Wojska Polskiego, którego wznoszenie właśnie się rozpoczyna.
Muzeum Historii Polski zajmie główne miejsce w kompleksie. "Te obiekty ułożone są w podkowę, w kształcie litery U, z wielkim dziedzińcem wewnątrz, który stworzy nową przestrzeń na potrzeby wydarzeń masowych, publicznych" - zwróciła uwagę Omilanowska.
Chodzi o różnego rodzaju obchody, uroczystości, ceremonie, wydarzenia kulturalne, artystyczne, rekonstrukcje - zaznaczyła minister.
W efekcie - jak mówiła - powstanie w Warszawie nowe miejsce poświęcone polskiej historii i kulturze – Cytadela Muzeów. "To będzie miejsce koncentracji zdarzeń kulturalnych, świetnie zlokalizowane, o bardzo dobrej komunikacji" - podkreśliła.
Omilanowska dodała, że jest już po uzgodnieniach z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz. Według minister, prezydent nie widzi żadnych przeszkód w doprowadzeniu specjalnej linii autobusowej, która połączy Cytadelę ze stacją metra. "I to jest wielka wygrana: nareszcie Warszawa wejdzie do Cytadeli" - zauważyła.
Według minister "premier Ewa Kopacz świadomie nie nagłaśniała konferencją prasową aktu woli podjęcia tych prac".
"Dla pani premier najważniejszym momentem będzie uchwalenie przez Radę Ministrów wieloletniego programu rządowego, gwarantującego tę realizację. Aby ta obietnica była naprawdę wiarygodna, musi być poparta uchwałą rządu, która w wiążący sposób zapewni środki z budżetu państwa na realizację tej inwestycji" - zauważyła minister kultury. Uchwała rządu w tej sprawie - jak dodała - ma zostać podjęta w lipcu br.
Prawdopodobne jest, że budowa gmachu dla MHP na Cytadeli będzie tańsza, niż projektowany gmach, który miał stanąć nad Trasą Łazienkowską.
"W tej chwili możemy mówić tylko o szacunkach" - zastrzegła minister. "Moje szacunki, które będą za chwilę weryfikowane przez architektów sugerują, że ogólna kwota - ale łącznie z kosztami wystawy stałej i wyposażenia budynku - powinna oscylować pomiędzy 300 a 310 mln zł" - oceniła.
Muzeum Historii Polski ma zająć jeden z budynków przeznaczonych pierwotnie dla Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli. "Ministerstwo Obrony Narodowej jeszcze w zeszłym roku podjęło decyzję o weryfikacji swoich planów dotyczących budowy Muzeum Wojska Polskiego i ograniczenia tej inwestycji do dwóch bocznych pawilonów w pierwotnie zaprojektowanej koncepcji, tak aby zagwarantować spełnienie potrzeb Wojska Polskiego, ale nie inwestować za bardzo w obiekt, który będzie zbyt trudny do utrzymania" - mówiła Omilanowska.
Jak zauważyła w swoim sąsiedztwie będą więc funkcjonowały dwa odrębne, ale uzupełniające się muzea - Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski. "MHP odpowiada z natury rzeczy za narrację chronologiczną, a Muzeum Wojska Polskiego - mając takiego sąsiada - nie musi tej chronologii uczyć od początku, może w inny sposób opowiedzieć historię" - oceniła Omilanowska.
Jej zdaniem stworzenie kompleksu muzeów na Cytadeli to także szansa na to, by Cytadela zaczęła być postrzegana inaczej, niż miejsce kojarzące się z martyrologią, represjami, okupacją. "Teraz będzie mogła zostać zredefiniowana jako przestrzeń pozytywna - wspólnego przeżycia społecznego" - podkreśliła minister.
MHP od momentu powołania prowadzi aktywną działalność. Zrealizowało wiele wystaw we współpracy z innymi instytucjami, m.in. "Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności" i "Pod wspólnym niebem". W listopadzie 2014 r. premier Ewa Kopacz i kanclerz Niemiec Angela Merkel otworzyły w Krzyżowej wystawę Muzeum Historii Polski "Odwaga i pojednanie", nawiązującą do 25-lecia Mszy Pojednania. Najnowszy projekt to "Smoleńskie portrety" - wystawa z okazji 5. rocznicy katastrofy Tu-154M.(PAP)
agz/ par/