Polska po 1989 roku

14.02.2020

Minister kultury zamierza powołać Zygmunta Stępińskiego na dyrektora Muzeum POLIN

Zygmunt Stępiński. Fot. PAP/M. Obara Zygmunt Stępiński. Fot. PAP/M. Obara

Minister kultury uzgodnił ze współorganizatorami Muzeum POLIN – prezydentem Warszawy i przewodniczącym Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny kandydaturę na stanowisko dyrektora i zamierza powołać Zygmunta Stępińskiego na trzyletnią kadencję – podaje MKiDN.

"Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uzgodnił ze współorganizatorami Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Prezydentem Miasta Stołecznego Warszawa i Przewodniczącym Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, kandydaturę na stanowisko dyrektora i zamierza powołać pana Zygmunta Stępińskiego na trzyletnią kadencję" - napisano w przesłanym PAP w piątek piśmie.

CZYTAJ TAKŻE

Resort poinformował także, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej "minister wystąpi do związków zawodowych działających w Muzeum oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych o opinię na temat kandydata na dyrektora MHŻP".

"Nowy dyrektor muzeum POLIN powinien zostać powołany do końca lutego 2020 r." - dodano w piśmie.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w piątkowej wypowiedzi dla PAP wyraził zadowolenie z porozumienia, jednak - jak przyznał - żałuje, że nie stało się to wcześniej. Według prezydenta do porozumienia doszło, dzięki "odpowiedzialnemu i wyjątkowemu gestowi prof. Dariusza Stoli, który dla dobra Muzeum POLIN zrezygnował z prawa do objęcia stanowiska".

"Jednakże cieszymy się z przerwania impasu i z tego, że tak ważna placówka będzie miała w końcu dyrekcję, która zadba o realizację programu i dalszy rozwój muzeum" - zaznaczył Trzaskowski.

CZYTAJ TAKŻE

Wcześniej prezydent Warszawy wspólnie z przewodniczącym zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce Piotrem Wiślickim przesłał PAP oświadczenie w tej sprawie.

"W związku z impasem spowodowanym nieuznaniem wyników konkursu na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polski POLIN przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kierując się dobrem tej instytucji oraz dobrem relacji polsko-żydowskich, a także mając na względzie wizerunek Polski w świecie, po trudnej, ale wyjątkowo odpowiedzialnej wypowiedzi Pana Prof. Dariusza Stoli, że zrezygnuje z dochodzenia swoich praw jako zwycięzca konkursu na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Żydów Polski POLIN pod warunkiem osiągnięcia porozumienia Założycieli w odniesieniu do innego kandydata, niniejszym wskazujemy Pana Zygmunta Stępińskiego, jako wspólnego kandydata Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz Miasta st. Warszawy do objęcia funkcji dyrektora Muzeum POLIN na kolejną kadencję" - napisali.

Jak podkreślili, kandydatura ta była konsultowana z "przedstawicielami środowisk żydowskich, darczyńców oraz przyjaciół Muzeum". "Pan Zygmunt Stępiński z powodzeniem pełni obowiązki dyrektora Muzeum POLIN od marca ubiegłego roku. Ma wieloletnie doświadczenie na polu zarządzania, w tym w obszarze instytucji kultury, cieszy się zaufaniem zespołu oraz darczyńców Muzeum i środowisk żydowskich w Polsce i za granicą" - zaakcentowali.

CZYTAJ TAKŻE

W maju 2019 r. na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN został ponownie zarekomendowany prof. Dariusz Stola, przez 15-osobową komisję konkursową, w skład której weszli m.in. przedstawiciele trzech założycieli muzeum, czyli MKiDN, miasta st. Warszawa i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Ostatecznie dyrektora POLIN mianuje minister kultury i dziedzictwa narodowego, jednak prof. Piotr Gliński nie powołał prof. Stoli na to stanowisko.

W przesłanym PAP we wtorek oświadczeniu prof. Stola napisał, że "widząc szkody, które Muzeum już poniosło i zagrożenia, które przed nim stoją, pragnie oświadczyć, że dla jego dobra gotów jest zaakceptować takie warunki, które pozwolą na zażegnanie kryzysu". "Jestem gotów powstrzymać się od realizacji przysługujących mi praw pod warunkiem porozumienia wszystkich założycieli Muzeum, niezbędnego do dalszego funkcjonowania instytucji" - podkreślił.

Zygmunt Stępiński jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat związany z działalnością społeczną organizacji żydowskich w Polsce i za granicą. W latach 80. był zaangażowany w działalność opozycji demokratycznej. Wydawca, dziennikarz, współtwórca i wieloletni prezes zarządu Wydawnictwa MURATOR, współautor programów społecznych "Dom dostępny" i "Dom bez barier". W Muzeum POLIN od 2012 r. jako zastępca dyrektora nadzorował pracę działów: edukacji, komunikacji oraz sprzedaży i marketingu. (PAP)

autorki: Anna Kondek-Dyoniziak, Agnieszka Ziemska

akn/ agzi/ dki/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL