Walki o granice II RP

12.01.2018

MKiDN: Grób Nieznanego Żołnierza chroniony jako grób wojenny

Grób Nieznanego Żołnierza. Fot. PAP/J. Turczyk Grób Nieznanego Żołnierza. Fot. PAP/J. Turczyk

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie uzyskał pełnię ochrony prawnej jako grób wojenny - poinformował w piątek resort kultury. Oznacza to, że grób uzyskał najwyższą - przewidzianą dla miejsc spoczynku osób poległych w toku działań wojennych - rangę grobu wojennego.

"Grób Nieznanego Żołnierza to miejsce dla Polaków święte. Symbolizuje ono najważniejsze bitwy ostatniego stulecia - od obrony Lwowa po walki Żołnierzy Wyklętych. Wystąpienie o nadanie temu miejscu rangi grobu wojennego było dla nas oczywistością i obowiązkiem, a także naprawą dotychczasowych zaniechań, w wyniku, których status prawny tego miejsca był niejasny" - powiedział PAP wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

Podkreślił, że nadanie w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Grobowi Nieznanego Żołnierza najwyższej rangi grobu wojennego, ma szczególnie symboliczny wymiar.

"To najważniejsze miejsce pamięci narodowej w Polsce stało się formalnie grobem wojennym, po wpisaniu go przez wojewodę mazowieckiego do ewidencji grobów i cmentarzy wojennych województwa mazowieckiego, na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - doprecyzowano w komunikacie MKiDN.

Jak poinformowało ministerstwo kultury, Grób Nieznanego Żołnierza uzyskał najwyższą - przewidzianą dla miejsc spoczynku osób poległych w toku działań wojennych – rangę grobu wojennego i ochronę prawną wynikającą z przepisów jednego z najstarszych wciąż obowiązujących w Polsce aktów prawnych, czyli ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych.

Od dnia wpisu do ewidencji grobów i cmentarzy wojennych organem prowadzącym w sprawach dotyczących opieki nad obiektem jest wojewoda mazowiecki, a nadzór zwierzchni sprawuje MKiDN.

"Na skutek wpisu to wyjątkowe dla wszystkich Polaków miejsce pamięci objęte zostało ochroną prawną w roku uroczystych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jest to przede wszystkim hołd oddany wszystkim poległym za Niepodległość i symbolizującemu ich, a spoczywającemu w tym miejscu, Nieznanemu Żołnierzowi" - podkreśla resort kultury.

MKiDN wskazało, że Grób Nieznanego Żołnierza uzyskał i utrwalał swoje znaczenie dla polskiej tożsamości i pamięci historycznej od 1925 r., gdy pod płytą z napisem "TU LEŻY ŻOŁNIERZ POLSKI POLEGŁY ZA OJCZYZNĘ" zostały w nim złożone prochy nieznanego żołnierza ekshumowane z Cmentarza Orląt Lwowskich.

Po Powstaniu Warszawskim Niemcy wysadzili w powietrze Pałac Saski. Ocalał tylko środkowy fragment jego kolumnady, w której znajdował się Grób. Grób Nieznanego Żołnierza odbudowano, a uroczystość jego odsłonięcia odbyła się 8 maja 1946.

"To wyjątkowe miejsce pamięci i zabytek, miejsce najważniejszych uroczystości o charakterze państwowym, mimo że było otoczone opieką władz miasta i Dowództwa Garnizonu Warszawskiego, które dbały o właściwą oprawę mających przy nim miejsce uroczystości oraz zapewniało honorową, całodobową wartę - wyróżnienie i zaszczyt dla pełniących ją żołnierzy, nie korzystało dotąd z całej pełni ochrony i opieki państwa jaka przysługuje grobom wojennym" - zaznaczono w komunikacie resortu. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL