Holokaust

12.04.2017

MKiDN: Muzeum w Treblince w 2017 r. ma stać się samodzielną instytucją

Teren dawnego niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Fot. PAP/P. Piatkowski Teren dawnego niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Fot. PAP/P. Piatkowski

Trwają zaawansowane rozmowy dotyczące wydzielenia Muzeum w Treblince z Muzeum Regionalnego w Siedlcach. W planach jest utworzenie samodzielnej instytucji kultury – poinformowało PAP w środę MKiDN. Działania mają zostać przeprowadzone "w ciągu 2017 r.".

"MKiDN i Województwo Mazowieckie prowadzą zaawansowane rozmowy nt. procedury wydzielenia Muzeum w Treblince z Muzeum Regionalnego w Siedlcach, utworzenia z niego samodzielnej instytucji kultury i podjęcia wspólnego prowadzenia" – poinformowało w środę PAP MKiDN. Jak zapowiedziano, działania „z dużą dozą pewności przeprowadzone zostaną w ciągu 2017 r.".

Resort kultury, pytany przez PAP o powstanie tzw. sieci muzeów, odpowiedział, że "sieć muzeów można rozpatrywać z punktu widzenia zaangażowania MKiDN w utrzymywanie istniejących i tworzenie nowych muzeów". "Obecnie MKiDN jest organizatorem lub współorganizatorem 35 muzeów w Polsce” – napisano.

Resort kultury poinformował, że w 2017 r. planuje podjąć współprowadzenie: Muzeum w Treblince, Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

„Planowane jest także utworzenie wspólne z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego i m. st. Warszawą (...) Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie. Prowadzone są także rozmowy w sprawie utworzenia w Lublinie (wspólnie z samorządem Województwa Lubelskiego) Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej” - podano w komunikacie, dodając, że ministerstwo kultury „jest i będzie zaangażowane w finansowanie budowy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku”.

Katarzyna Krzykowska (PAP)

ksi/ agz/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL