Walka o niepodległość 1914-1918

10.11.2018

Minister kultury: społeczeństwo Polski wiele lat czekało na muzeum Józefa Piłsudskiego

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński (C) podczas uroczystości zawieszenia wiechy w muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Fot. PAP/P. Nowak Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński (C) podczas uroczystości zawieszenia wiechy w muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Fot. PAP/P. Nowak

Społeczeństwo Polski wiele lat czekało na muzeum Józefa Piłsudskiego; możemy dziś symbolicznie zameldować Marszałkowi, że szanujemy przeszłość i w związku z tym zasługujemy na szacunek teraźniejszości i mamy prawo do przyszłości - mówił w sobotę wicepremier, szef resortu kultury Piotr Gliński w Sulejówku.

W sobotę Sulejówku k. Warszawy odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy, czyli symbolicznego zakończenia prac konstrukcyjnych w budowanym muzeum Józefa Piłsudskiego.

"Polska zasługuje na takie muzeum. Społeczeństwo Polski wiele lat czekało na muzeum Józefa Piłsudskiego" - mówił Gliński podczas uroczystości.

W tym kontekście zwrócił uwagę, że w tym roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, a największym symbolem i bohaterem tamtego czasu był właśnie Piłsudski. Minister zastanawiał się jednocześnie, dlaczego dopiero teraz "kończymy budowę Muzeum Józefa Piłsudskiego". "To jest dramatyczny znak zapytania" - ocenił.

Gliński dodał, że Polska czekała i czeka wciąż na wiele innych instytucji muzealnych, "instytucji, które poprzez historię mają dbać o naszą tożsamość". "Na szczęście od kilku lat budujemy te instytucje" - zaznaczył wicepremier. Wskazał tu m.in. na Muzeum Historii Polski na Cytadeli czy Muzeum Kresów.

"Wreszcie to robimy, pozostaje pytanie, dlaczego tak późno. Dlaczego, duży, piękny, poważny, cywilizowany kraj w środku Europy, członek Unii Europejskiej, trwały i solidny element Unii Europejskiej, który nie ma zamiaru tej Unii opuszczać, dlaczego tyle lat musieliśmy czekać, aby w sposób godny zinstytucjonalizować naszą historię" - pytał wicepremier.

Gliński przytoczył też słowa Piłsudskiego mówiące, że naród, który nie szanuje swojej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.

"Możemy dzisiaj z dumą, symbolicznie zameldować Marszałkowi, że my szanujemy przeszłość i w związku z tym zasługujemy na szacunek teraźniejszości i mamy prawo do przyszłości" - mówił wicepremier.

Nie sposób wymienić wszystkich zasług Józefa Piłsudskiego - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników sobotniej uroczystości.

"Józef Piłsudski, jak powiedział Ignacy Mościcki, dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek. Niewiele jest w naszej historii postaci tak niezwykłych, tak zasłużonych" - napisał szef rządu, dodając, że Piłsudski był żołnierzem i inspirującym przywódcą, który skonsolidował i obronił młode państwo polskie.

"Nie sposób wymienić wszystkich jego zasług, nie sposób znaleźć słów, dostatecznie oddających jego kształt i losy Polski. Misję tę podejmie muzeum" - brzmi list. "Jesteśmy marszałkowi winni pamięć i refleksję nad dziedzictwem, które pozostawił i które każdego dnia rozwijamy, dziedzictwem niepodległej ojczyzny" - napisał też Morawiecki. (PAP)

rbk/ ksi/ amac/

ksi/ wkr/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL