II wojna światowa

08.12.2019

MSW Austrii: prywatni właściciele sygnalizują gotowość sprzedaży działek w KZ Gusen

Pozostałości byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KZ-Mauthausen-Gusen na terenie Gusen. 2017 r. Fot. PAP/J. Kamiński Pozostałości byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KZ-Mauthausen-Gusen na terenie Gusen. 2017 r. Fot. PAP/J. Kamiński

Rzecznik MSW Austrii Christoph Poelzl oświadczył, że prywatni właściciele działek na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Gusen sygnalizują gotowość ich sprzedaży. Polska stara się odkupić tereny po dawnym obozie śmierci Mauthausen-Gusen.

Duża cześć działek na terenie byłego obozu znajduje się obecnie w prywatnych rękach. Po tym jak część właścicieli wyraziła w 2018 roku gotowość sprzedaży gruntów, MSW Austrii zleciło przygotowanie studium wykonalności, które jest podstawą do podejmowania dalszych decyzji – tłumaczył w rozmowie z agencją APA przedstawiciel resortu. Dodał też, że ministerstwo sprawdza obecnie opcje, które zostały zasugerowane w studium. Nie chciał jednak ujawnić dalszych szczegółów.

Dyrektor miejsca pamięci Mauthausen-Memorial Barbara Glueck zaapelowała również w niedzielę, by to Austria wykupiła działki na terenie dawnego obozu.

CZYTAJ TAKŻE

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, że Polska zabiega o odkupienie od Austrii terenów po dawnym obozie śmierci Mauthausen-Gusen. „W Mauthausen-Gusen zginął co drugi więzień, część polskiej inteligencji, kilkadziesiąt tysięcy osób” - przypomniał szef rządu.

„Nie możemy dopuścić do tego, żeby tereny po dawnych obozach zagłady zamieniały się w jakieś miejsca niegodne upamiętnienia. Miejsca, które służą do innych celów” – zadeklarował Morawiecki w wystąpieniu podczas uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Na terenie dawnego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen, gdzie zginęło 30 tys. Polaków, wybudowano m.in. osiedle mieszkaniowe. Swoje siedziby ma tam też wiele austriackich firm.

Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ ap/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL