Polska po 1989 roku

04.08.2017

MSZ ogłosiło konkurs na najlepsze publikacje promujące historię Polski i polskiej dyplomacji

Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Fot. PAP/L. Szymański Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Fot. PAP/L. Szymański

Szef MSZ Witold Waszczykowski ogłosił konkurs na najlepszą publikację obcojęzyczną promującą historię Polski i najlepszą publikację polskojęzyczną z zakresu historii polskiej dyplomacji, które zostały wydane w 2015 i 2016 r. - poinformował resort. Autorzy mogą zgłaszać prace do 15 września.

"Do konkursu można zgłaszać zarówno monografie naukowe, publikacje popularno-naukowe i edycje źródeł" - poinformował MSZ w piątkowym komunikacie podkreślając, że tegoroczna edycja konkursu obejmuje wyłącznie prace wydane w latach 2015–2016.

Dla zwycięzcy konkursu w kategorii najlepsza publikacja obcojęzyczna promująca historię Polski przewidziano nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. euro. Natomiast dla zwycięzcy w kategorii najlepsza publikacja z zakresu historii polskiej dyplomacji – 20 tys. zł. Nagrody zostaną przyznane przez ministra spraw zagranicznych na wniosek Rady Dyplomacji Historycznej.

"Podstawowym kryterium oceny prac będzie wartość merytoryczna publikacji z punktu widzenia realizacji polskiej polityki zagranicznej" - dodano w komunikacie.

Wiceszef MSZ Jan Dziedziczak, który kieruje pracami działającej przy resorcie Rady Dyplomacji Historycznej, zapowiadając ten konkurs pod koniec czerwca, mówił, że kryteriami, które będą musiały spełnić nagrodzone prace będą m.in. obiektywizm i rzetelność, a także zrozumiały sposób przedstawienia polskich dziejów. "Chcemy, żeby na rynku dotyczącym historii Polski pojawiało się coraz więcej dzieł obiektywnie ukazujących naszą historię, podkreślam, nie wybielających, tylko po prostu przedstawiających uczciwie naszą historię" - mówił wówczas.

"Mamy taką historię, że możemy się nią chwalić, generalnie polska historia w dużej mierze jest historią pozytywną, chwalebną i wystarczy ją przedstawiać w sposób obiektywny, bez ubarwień; już wtedy wypadniemy korzystnie w oczach innych" - dodał.

Odnosząc się do pierwszej kategorii konkursu, czyli obcojęzycznej pracy dotyczącej dziejów Polski, Dziedziczak podkreślił, że ministerstwo chce "docenić tych autorów, przecież obcokrajowców, którzy pochylają się nad historią Polski, chcą ją przedstawić w sposób uczciwy, chcą ją przedstawić w sposób, który niekiedy - niestety - odkłamywałby nieprawdziwe informacje, jakie są o Polsce".

Z kolei celem drugiej kategorii konkursu, w której wybrana ma zostać, najlepsza praca polskojęzyczna poświęcona historii polskiej polityki zagranicznej i dyplomacji, jest - jak zaznaczył Dziedziczak - "pokazanie etosu polskiego dyplomaty, polskiego pracownika służb konsularnych".

"Chcemy wydobyć kolejne postacie osób służących państwu polskiemu, służących wspólnocie narodowej, zwłaszcza będziemy tutaj akcentować tych, którzy działali w polskich służbach dyplomatyczno-konsularnych w okresie II Rzeczypospolitej, w okresie II wojny światowej; chcemy także wydobyć osoby, które służyły działającemu zgodnie z polską konstytucją i z polskimi przepisami w państwie polskim na obczyźnie" - mówił wiceszef MSZ w czerwcu.

Jak dodał, nagrodzona praca powinna też ukazywać obecnym dyplomatom i urzędnikom postacie, które "mogą inspirować do służby Polsce".

MSZ poinformował w piątkowym komunikacie, że warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie prac do 15 września 2017 r. Decydować będzie data wpływu pracy do resortu. Prace na konkurs należy zgłaszać - do Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ - w postaci 3 egzemplarzy publikacji, dołączając (jeśli to możliwe) publikowane recenzje, opinie i recenzje wydawnicze. (PAP)

rbk/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL