Polacy na frontach II wojny światowej

02.11.2018

MSZ: w Londynie otwarto szlak pamięci Polskich Sił Powietrznych

- MSZ informuje:

W dzielnicy Hillingdon w zachodnim Londynie odbyło się oficjalne otwarcie i cyfrowa prezentacja szlaku pamięci Polskich Sił Powietrznych, związanego z pobytem polskich pilotów i lotników w dzielnicy podczas II wojny światowej.

W wydarzeniu, które miało miejsce w bunkrze Królewskich Sił Powietrznych w Uxbridge – tzw. Battle of Britain Bunker, i zostało zorganizowane z okazji 70. rocznicy odsłonięcia pomnika lotników polskich w Northolt, wzięli udział Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki, burmistrz Hillingdon John Morgan oraz przewodniczący lokalnego samorządu Ray Puddifoot.

– Mam nadzieję, że ten szlak – pokazując niezwykły wysiłek polskich lotników podczas II wojny światowej – pomoże rozpropagować historie odważnych ludzi, którzy ryzykowali swoje życie, aby ocalić innych – powiedział Ambasador Arkady Rzegocki.

Szlak pamięci Polskich Sił Powietrznych obejmuje bunkier bitwy o Wielką Brytanię, pomnik lotników polskich, ulubiony lokal polskich lotników służących w bazie Królewskich Sił Powietrznych w Northolt – The Orchard, oraz Cmentarz Northwood, gdzie pochowani są polscy lotnicy.

Śledź szlak na swoim smartfonie, korzystając z interaktywnej mapy dostępnej tutaj.

W latach 1940-1945 teren obecnego Hillingdon był miejscem zamieszkania i służby dla tysięcy żołnierzy Polskich Sił Powietrznych. Większość z nich stacjonowała w bazie w Northolt w ramach polskiego I Skrzydła Myśliwskiego, a mniejsza liczba była zatrudniona w bazie Królewskich Sił Powietrznych w Uxbridge. W sumie podczas II wojny światowej w Wielkiej Brytanii stacjonowało prawie 20 tys. polskich lotników.

Szlak pamięci został przygotowany przez samorząd Hillingdon przy wsparciu Ambasady RP w Londynie, Komitetu Pomnika Lotników Polskich, Związku Lotników Polskich, pubu The Orchard, producentów filmu fabularnego "Hurricane", Wojciecha Matusiaka oraz Kaleidoscope Home Entertainment.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kub/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL