Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w puckiej farze rozpoczęła się w poniedziałek uroczysta msza św. w 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem. Nabożeństwo odprawia metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.
Oprócz prezydenta RP w kościele obecni są też m.in. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
Po mszy jej uczestnicy w asyście kompanii reprezentacyjnej i orkiestry Marynarki Wojennej przejdą do portu rybackiego w Pucku (Pomorskie), gdzie o godz. 13 odbędzie się akt odnowienia zaślubin Polski z morzem. Tam planowane jest przemówienie prezydenta Dudy.
Główne uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w Pucku o godz. 10 na placu przed kościołem pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie prezydent RP odsłonił tablicę upamiętniającą 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem i powrotu Pomorza do macierzy. Tablicę poświęcił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.
Kwadrans później na rogu ulic 1 maja i Stary Rynek Andrzej Duda złożył wieniec pod tablicą upamiętniającą mieszkańców Pucka wywiezionych i pomordowanych przez Niemców w lasach piaśnickich w 1939 roku.
Następnie prezydent Duda, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek oraz burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska odsłonili na Starym Rynku tablicę pamiątkową poświęconą Antoniemu Miotkemu (1874-1942). Był on współorganizatorem uroczystości zaślubin Polski z Bałtykiem w 1920 roku, członkiem puckich władz miejskich okresu XX-lecia międzywojennego, polskim działaczem niepodległościowym, społecznym i kulturalnym.
Prezydenta i licznie zgromadzone na Starym Rynku osoby powitała burmistrz Pucka.
"Przypomnijmy wspólnie Polakom, że to tu właśnie w Pucku 10 lutego 1920 r. odrodziła się Polska morska i że to Puck jest historyczną, morską stolicą Polski" - powiedziała Pruchniewska.
Po uroczystościach w Pucku Andrzej Duda uda się do Władysławowa, gdzie na placu przed pomnikiem gen. Józefa Hallera spotka się z mieszkańcami. Potem złoży wieniec pod pomnikiem Antoniego Abrahama (1869-1923), propagatora polskości Pomorza, zwanego "królem Kaszubów".
Na zakończenie swojego pobytu w Pomorskiem, związanego ze 100-leciem zaślubin Polski z morzem, prezydent pojedzie do Wejherowa. Tam na Placu Jakuba Wejhera zaplanowano spotkanie z mieszkańcami, a w kościele parafialnym pw. Trójcy Świętej Andrzej Duda odsłoni tablicę poświęconą inkorporacji Pomorza Gdańskiego do Polski. Ostatnim punktem wizyty prezydenta w Wejherowie będzie udział w uroczystym koncercie w Filharmonii Kaszubskiej. Prezydentowi będzie towarzyszyć małżonka Agata Kornhauser-Duda.
Podczas koncertu utwory o tematyce morskiej zaprezentują Stanisław Sojka, Renata Przemyk, Natalia Niemen, Kwintet Wojciecha Mazolewskiego, Marek Dyjak i zespoły Limboski, Kiev Office oraz Oczi Cziorne. Wykonawcom towarzyszyć będzie Elbląska Orkiestra Kameralna oraz Chór Akademii Morskiej w Szczecinie.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ pat/