Polska po 1989 roku

07.04.2016 aktualizacja 14.07.2016

Murowana Goślina przygotowuje największe widowisko historyczne w Polsce

Widowisko w Murowanej Goślinie-część przygotowań do spektaklu na 1050-lecie chrztu Polski. 2014. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Widowisko w Murowanej Goślinie-część przygotowań do spektaklu na 1050-lecie chrztu Polski. 2014. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

Nawet 400 aktorów-amatorów wystąpić może w widowisku plenerowym „Orzeł i Krzyż”, które w czerwcu i lipcu pokazane zostanie w Murowanej Goślinie (Wielkopolskie). Według twórców, ma to być największe widowisko historyczne w Polsce.

Półtoragodzinny spektakl przedstawiać ma dzieje Polski – od zarania dziejów, po Solidarność i Jana Pawła II. Za scenariusz odpowiada poznański historyk sztuki i poeta Jacek Kowalski, reżyserię i napisanie muzyki powierzono Marcinowi Matuszewskiemu.

Premiera spektaklu zaplanowana jest na 30 czerwca. Według szacunków organizatorów, 12 spektakli obejrzy w sumie nawet ponad 20 tys. widzów. Na jeden z pokazów zaproszeni mają być młodzi pielgrzymi z całego świata, przebywający w Wielkopolsce w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży.

Widowisko wpisuje się w obchody 1050. rocznicy chrztu Polski, honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął prezydent Andrzej Duda. Budżet spektaklu szacowany jest na ok. 1,5 mln zł.

Główną rolę w widowisku odegra Stańczyk, który będzie towarzyszył widzom podczas podróży – od czasów założenia państwa polskiego, przez chrzest i nadanie korony Bolesławowi Chrobremu, aż po triumfy husarii i przesłanie Jana Pawła II. W rolę Stańczyka wcieli się Karol Izert.

„W pierwszej części spektaklu będą legendy i baśnie – wraz z Lechem, Czechem i Rusem. Po scenie chrztu Mieszka, widzowie zobaczą najważniejsze, w naszym odczuciu, momenty w historii Polski. Wyzwaniem dla nas jest wszystko: ogromna przestrzeń do zainscenizowania, liczba biorących udział osób, także koordynacja ekip technicznych. Próby trwają od lutego, odbywają się praktycznie co tydzień” – powiedział w czwartek na konferencji prasowej Marcin Matuszewski.

Twórca scenariusza Jacek Kowalski dodał, że widzowie zobaczą „wielki fresk historyczny, który pozwoli ucieszyć się pięknem, napełni wielkością, zwróci uwagę na małości i sprowokuje do pytań”. „Chcemy, by widzowie wynieśli z tego widowiska poczucie zadowolenia, dumy i znaków zapytania, które rysują się w związku z polską historią” – podkreślił.

Widowisko ma być multimedialne, z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych. Twórcy przedsięwzięcia zapraszają chętnych do zgłaszania się – zarówno do udziału w spektaklu, jak i do pomocy przy organizacji całego wydarzenia.

Widowisko „Orzeł i Krzyż” będzie odbywać się na terenie Parku Dzieje, wzorowanym na jednej z największych atrakcji Francji – Puy du Fou. Spektakle plenerowe w Murowanej Goślinie organizowane są od 2007 roku.

Prezes Stowarzyszenia Dzieje Tomasz Łęcki wyjaśnił, że w Murowanej Goślinie powstaje park historyczny z obozowiskiem rycerskim, kuźnią, stanowiskiem archeologicznym, warsztatem tkackim i garncarskim. Ze wszystkich tych atrakcji będzie można skorzystać od końca czerwca przez cały lipiec. Koszt powstania parku szacowany jest na ok. 1,5 mln zł. (PAP)

rpo/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL