Auschwitz

20.09.2019

Muzeum Auschwitz: dwie firmy zainteresowane naprawą poobozowej wieży

Dwie firmy zainteresowane są przeprowadzeniem konserwacji i naprawy zabytkowej wieży wartowniczej w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. Jej konstrukcja została poważnie naruszona wiosną przez wichurę – podaje Muzeum Auschwitz.

Muzeum Auschwitz podało, że przeznaczyło na naprawę wieży 276,1 tys. zł. Złożone oferty są nieznacznie niższe od tej kwoty.

Firma, która zwycięży w przetargu, będzie miała czas na wywiązanie się z prac do drugiej połowy czerwca przyszłego roku. W ich zakres wchodzi m.in. dokładne oczyszczenie, zakonserwowanie w wzmocnienie wszystkich elementów, a także ponowne zmontowanie obiektu.

CZYTAJ TAKŻE

Konstrukcja wieży została naruszona podczas wichury w marcu br. Obiekt, położony w południowo-wschodnim rogu ogrodzenia dawnego obozu, odchylił się od pionu. Aby nie uległ zniszczeniu został podstemplowany. Później jego konstrukcja została gruntownie zbadana i opracowany został plan niezbędnych prac naprawczych i konserwatorskich.

Z uwagi na stan techniczny wieża została zdemontowana. Drewniane elementy zostały zinwentaryzowane, oznaczone, wstępnie oczyszczone i zmagazynowane. Elementy posadowienia wraz z posadzką zostały zabezpieczone przed wpływem opadów atmosferycznych na miejscu.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je ponad 2,15 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.(PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL