Muzeum Auschwitz rozpoczęło przygotowania do konserwacji czterech baraków murowanych na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau. Paweł Sawicki z biura prasowego placówki poinformował, że rozpoczęcie prac planowane jest na przyszły rok.
Baraki powstały w 1942 r. Trzy z nich w czasie działania obozu należały do odcinka BIb. Od marca 1942 r. do lipca 1943 r. były częścią obozu męskiego, a później ten fragment został włączony do obozu kobiecego. W budynkach mieściły się barak mieszkalny, łaźnia i latryna. Czwarty obiekt to kuchnia znajdująca się na odcinku BIa, gdzie więzione były kobiety.
Muzeum ogłosiło już dwa przetargi na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dotyczącej konserwacji i remontu budowlanego zabytkowych baraków. „W tej chwili planujemy rozpoczęcie prac przy czterech budynkach w 2017 r. Jest jednak bardzo wiele czynników związanych z pracami projektowymi, czy też samą procedurą przetargową, które mogą wpłynąć na przesunięcie tego terminu na rok 2018” – powiedział Paweł Sawicki.
Jak dodał, każdy z baraków na terenie odcinka BI jest w stanie, który wymaga konserwacji i wszystkie będą poddane takim pracom. „Ich kolejność ustalana jest na podstawie różnych czynników, jak stan zachowania, względy techniczne, logistyczne, a także synchronizacja różnego rodzaju prac realizowanych na tym terenie” – wyjaśnił Sawicki.
Jesienią ub.r. rozpoczęła się kompleksowa konserwacja dwóch pierwszych baraków murowanych w najstarszej części sektora BIb. Sawicki zapewnił, że w kolejnych latach prace obejmą wszystkie znajdujące się tam budynki. Na odcinku BIb znajduje się 15 budynków murowanych, 12 drewnianych, a także kuchnia, łaźnia, umywalnie, latryny oraz barak, w którym przechowywano mienie więźniów.
Konserwacje realizowane są pod auspicjami Globalnego Planu Konserwacji. To wieloletni program w Miejscu Pamięci Auschwitz, który jest finansowany przez Fundację Auschwitz-Birkenau. Pieniądze na prace pochodzą z zysków kapitału wieczystego, którego wsparcie zapowiedziało 36 państw i dziewięciu filantropów. Łączna kwota deklaracji sięga 112 mln euro. Na konta wpłynęło już ponad 95 mln euro. W tym roku na konserwacje trafi z tego źródła ok. 8 mln zł.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 1,53 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.(PAP)
szf/ mhr/