
Muzeum Auschwitz to trzecie pod względem popularności muzeum w Europie i dziesiąte w świecie – poinformował w środę rzecznik placówki Bartosz Bartyzel powołując się na wyniki rankingu poświęconego turystyce, który opublikował serwis internetowy TripAdvisor.
„Muzeum, znajdujące się na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, w rankingu (…) wyprzedziło m.in.: Luwr, British Museum i Muzea Watykańskie. Jest jedyną polską placówką w zestawieniu europejskim i światowym. Wyróżnienie jest tym bardziej cenne, że rankingi przygotowane są na podstawie opinii internautów i osób podróżujących” – powiedział rzecznik.
Zdaniem dyrektora placówki Piotra M.A. Cywińskiego wynik pokazuje, że można pracować nad pamięcią w inny sposób niż przez modne multimedia i interaktywność. „Wymowa autentyzmu, pozornie niemego, zdaje się przemawiać do ludzi swoim własnym głosem. Za tym stoi oczywiście olbrzymia praca edukatorów, przewodników i muzealników” – podkreślił.
W obu zestawieniach – światowym i europejskim – tryumfował Ermitaż w St. Petersburgu w Rosji. Muzeum Auschwitz w Europie wyprzedziła też bizantyjska świątynia chrześcijańska, potem meczet, a obecnie muzeum – Hagia Sophia w Istambule w Turcji.
Cywiński dodał, że wynik dowodzi również jak trudno zrozumieć dzisiejszy świat i jego wyzwania bez głębokiego odniesienia do Zagłady, która jednak była nie tyle wydarzeniem, ile punktem zwrotnym w dziejach Europy i świata. Jak podkreślił, to Auschwitz stał się punktem odniesienia dla bardzo wielu aktualnych pytań i wyzwań.
W obu zestawieniach – światowym i europejskim – tryumfował Ermitaż w St. Petersburgu w Rosji. Muzeum Auschwitz w Europie wyprzedziła też bizantyjska świątynia chrześcijańska, potem meczet, a obecnie muzeum – Hagia Sophia w Istambule w Turcji.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II–Birkenau powstało muzeum. „Placówka ma zdecydowanie największą frekwencję z wszystkich poniemieckich byłych obozów. W ostatnich kilku latach odwiedzane jest corocznie przez prawie półtora miliona osób. Większość z nich to ludzie młodzi” – dodał Bartyzel. (PAP)