Auschwitz

22.05.2017

Muzeum Auschwitz wnioskuje o fundusze na Centrum Obsługi Odwiedzających

Muzeum Auschwitz złożyło w ministerstwie kultury wniosek o dofinansowanie z funduszy UE budowy nowego Centrum Obsługi Odwiedzających były niemiecki obóz Auschwitz – dowiedziała się w poniedziałek PAP od rzecznika muzeum Bartosza Bartyzela.

"Spodziewamy się teraz, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy wnioski będą oceniane" – powiedział rzecznik.

Muzeum od kilku lat odwiedza ponad 1,5 mln osób z całego świata rocznie. W ub.r. padł frekwencyjny rekord. Zwiedziło je ponad 2 mln osób. Budynek, w którym są obecnie obsługiwani odwiedzający, jest zbyt mały, aby sprostać wszystkim wymaganiom.

Jesienią ub.r. wicedyrektor Muzeum Rafał Pióro powiedział, że jeśli projekt budowy nowego Centrum uzyska dofinansowanie, wówczas prace przy jego budowie mogły się rozpocząć w 2018 r., a otwarcie nastąpiłoby dwa lata później. Koszt szacowany jest na ok. 35 mln zł. Pieniądze będą pochodziły z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Centrum składało się będzie przede wszystkim z parkingu i budynku recepcji. Do Muzeum będzie można dojść przejściem pod dzielącą je ulicą. Dotychczas powstał już parking, który został przygotowany przed Światowymi Dniami Młodzieży i wizytą papieża Franciszka w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Ma powierzchnię 14 tys. m kw. i w przypadku odwiedzin głów państw można go wykorzystać jako lądowisko dla dowolnego typu śmigłowca. Jego budowa kosztowała 1,3 mln zł i sfinansowana została z budżetu państwa.

Nowe Centrum powstanie w bezpośredniej bliskości byłego niemieckiego obozu Auschwitz I, na terenie, gdzie przed wybuchem wojny usytuowane były bunkry amunicyjne koszar Wojska Polskiego. Podczas okupacji obszar należał do KL Auschwitz. Początkowo istniała tam żwirownia. 22 listopada 1940 r. Niemcy rozstrzelali w niej 40 Polaków. Była to pierwsza egzekucja wykonana w ten sposób w obozie.

W latach 1941-1943 Niemcy wybudowali tam rzeźnię, która zaopatrywała załogę obozu w mięso i wędliny, a także mleczarnię. W pobliżu mieściły się ogródki warzywne dla SS, warsztat samochodowy, a część terenu użytkowano jako pole uprawne roślin paszowych.

Po wojnie na tym terenie istniała baza autobusowa. Została zlikwidowana. Kilka lat temu posesja stała się własnością Muzeum Auschwitz.

Budynek, w którym obecnie obsługiwani są turyści, w przyszłości wykorzystany zostanie na potrzeby nowej wystawy głównej. Przekazywana w nim będzie niezbędna wiedza z historii lat 30. XX wieku, rozwoju nazizmu, propagandy i systemu totalitarnego, wreszcie wybuchu wojny i polityki niemieckiej na okupowanych ziemiach Polski.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je 2,05 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)

szf/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL