Budynek tzw. małych ziemniaczarek w bezpośrednim sąsiedztwie b. niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau zostanie wyremontowany przez Muzeum Auschwitz. Prace rozpoczną się w przyszłym roku. Mieścić się w nim ma zaplecze techniczne dla prac konserwatorskich na terenie Miejsca Pamięci.
Budynek jest własnością Skarbu Państwa. W ubiegłym roku Muzeum otrzymało go w użytkowanie od wojewody małopolskiego. „Obiekt zostanie odbudowany i zagospodarowany. Obecnie trwają już prace koncepcyjne. Następnym krokiem będzie przygotowanie projektu. Rozpoczęcie robót budowlanych ma nastąpić w 2015 roku” – powiedział w czwartek rzecznik placówki Bartosz Bartyzel.
Murowany budynek wzniesiony został w 1943 roku. W czasie wojny pełnił funkcję magazynu ziemniaczanego (tzw. Kartoffelbunker lub Kartoffellagerhalle).
Murowany budynek wzniesiony został w 1943 roku. W czasie wojny pełnił funkcję magazynu ziemniaczanego (tzw. Kartoffelbunker lub Kartoffellagerhalle). Po wojnie nigdy nie znajdował się pod opieką Muzeum. W 2009 roku w wyniku pożaru zniszczeniu uległ jego dach.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 roku, na terenie byłych: Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau powstało Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Obejmuje teren o powierzchni blisko 200 ha, na którym znajduje się 155 obiektów i 300 ruin. W ubiegłym roku placówkę odwiedziło blisko 1,5 mln osób. (PAP)
szf/ ls/