Muzeum Auschwitz zmodernizuje magazyn, w którym przechowywane są poobozowe tekstylia. Powstanie 26 specjalistycznych szaf, by eksponaty były bezpieczne - dowiedziała się PAP od rzecznika Muzeum Bartosza Bartyzela.
„W muzealnym magazynie tekstyliów przechowywanych jest ponad 1,8 tys. obiektów. To m.in. tałesy, odzież więźniarska, różne naszywki i oznaczenia więźniarskie, odzież cywilna, w tym ubranka dziecięce, a także sienniki i kołdry” – powiedział Bartyzel.
Muzeum ogłosiło już przetarg na wykonanie specjalistycznych szaf. Rzecznik poinformował, że powstaną one z aluminium, by konstrukcja była możliwie lekka. "Aby obiekty tekstylne były bezpiecznie przechowywane w ich wnętrzu znajda się m.in. dodatkowe elementy, takie jak: wałki, siatki oraz szuflady, zapewniające tkaninom optymalne warunki ułożenia i przechowywania” – dodał Bartyzel.
Magazyn zostanie zmodernizowany do końca bieżącego roku. Projekt będzie sfinansowany w ramach Globalnego Planu Konserwacji z pieniędzy Fundacji Auschwitz-Birkenau. Na kapitał Fundacji składają się wpłaty ponad 30 państw oraz kilku filantropów. Na jej konta wpłynęło już ponad 90 mln euro. Zyski od tej kwoty przeznaczane są na finansowanie konserwacji.
Dotychczas Muzeum zmodernizowało już magazyn, w którym przechowywane są walizy należące do Żydów zgładzonych przez Niemców w komorach gazowych Auschwitz. W zbiorach znajduje się ich ok. 3,8 tys. Ponad połowa prezentowana jest w ekspozycji głównej. Część została wypożyczona do muzeów na całym świecie. Pozostałe przechowywane są w magazynach zlokalizowanych w blokach poobozowych.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 1,72 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
szf/ par/