Projekt edukacyjny, który ma na celu m.in. zrozumienie wagi poszanowania praw człowieka oraz poszerzenie wiedzy odwiedzających miejsca pamięci o źródłach rasizmu i antysemityzmu zrealizują Muzeum Auschwitz i Dom Anny Frank w Holandii – podało Muzeum Auschwitz.
„Mam nadzieję, że owocami tego projektu będzie pełniejsze zrozumienie – przede wszystkim wśród ludzi młodych – stojącej przed nimi odpowiedzialności wobec tak niebezpiecznych zjawisk, jakimi są nietolerancja, ksenofobia, rasizm, czy antysemityzm” – podkreślił dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr M.A. Cywiński.
Jak zaznaczył dyrektor Domu Anny Frank Ronald Leopold każdego roku oba miejsca pamięci odwiedza ponad milion osób, których profil wciąż się zmienia. „Dlatego należy oprowadzać ich po tych miejscach inaczej niż przykładowo 20 lat temu. W tym celu ważna jest wymiana wspólnych doświadczeń i opracowywanie nowych metod pracy z grupami, aby ukazać następnym pokoleniom znaczenie tego, co wydarzyło się w Auschwitz i w Amsterdamie” – zaznaczył.
Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum Auschwitz poinformował w środę, że trzyletni program „Przyszłość edukacji o Auschwitz i Holokauście w autentycznych miejscach pamięci” ma na celu także wymianę doświadczeń w kwestii tego, jak łączyć historię Zagłady ze współczesnymi zagadnieniami dotyczącymi praw człowieka.
Instytucje zamierzają również zorganizować spotkania nauczycieli i edukatorów z obu krajów, szkolenia i wyjazdy studyjne pogłębiające wiedzę o historii wojny i Zagłady w Holandii, a także współpracować przy tworzeniu programów dla niepełnosprawnych, którzy odwiedzają miejsca pamięci.
Pod auspicjami projektu na język niderlandzki przetłumaczone zostaną dwie lekcje internetowe: „Auschwitz – obóz koncentracyjny i Zagłady” oraz „Przygotowanie do wizyty w Miejscu Pamięci Auschwitz”. „Na język angielski przetłumaczony zostanie także scenariusz projektu +Trudne proste słowa+ skierowanego dla odwiedzających z niepełnosprawnością intelektualną” – dodał Sawicki.
„Mam nadzieję, że owocami tego projektu będzie pełniejsze zrozumienie – przede wszystkim wśród ludzi młodych – stojącej przed nimi odpowiedzialności wobec tak niebezpiecznych zjawisk, jakimi są nietolerancja, ksenofobia, rasizm, czy antysemityzm” – podkreślił dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr M.A. Cywiński.
Anne Frank urodziła się w 1929 r. we Frankfurcie w żydowskiej rodzinie od wielu pokoleń mieszkającej w Niemczech. Po dojściu do władzy narodowych socjalistów wyemigrowali do Holandii. Otto i Edith Frankowie z córkami Anną i Margot zamieszkali w Amsterdamie. Tam zastała ich wojna. W 1942 r. rodzina zaczęła się ukrywać przed Niemcami. Anna prowadziła dziennik, który przetrwał wojnę. To jedno z najcenniejszych świadectw Holokaustu. W 1944 r. rodzina została zadenuncjowana i trafiła do obozu. Przeżył jedynie ojciec.
Paweł Sawicki powiedział, że Muzeum zawarło również porozumienie z Fundacją Camp des Milles: Pamięć i Edukacja. „To pierwsze takie porozumienie z instytucją z Francji. Zakłada realizację wspólnych projektów naukowo-edukacyjnych mających na celu upowszechnianie wiedzy o Holokauście” – wyjaśnił.
Camp de Milles to jedyny zachowany w tym stopniu autentyczności duży obóz Francji Vichy, z którego deportowano Żydów na zagładę. Miejsce pamięci obejmujące jego teren powstało trzy lata temu. „Dla nas niezwykle ważne jest pokazanie i połączenie tych dwóch skrajnych ogniw tragicznego łańcucha wydarzeń – od normalności w fabryce płytek ceramicznych w Les Milles aż do tragedii w Auschwitz” – powiedział dyrektor Miejsca Pamięci prof. Alain Chouraqui.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 1,53 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
szf/ par/