
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ustawy - Prawo budowlane (projekt deregulacyjny). Jak poinformowało MKiDN, nowe przepisy przyspieszą i uproszczą procedury administracyjne w obszarze ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.
Projekt został przedłożony przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak wskazano we wtorek na stronie resortu, potrzeba zmian wynika z przeprowadzonej analizy obowiązujących regulacji. Niektóre sprawy związane z pracami przy zabytkach będą mogły być uznane za załatwione pozytywnie, jeśli urząd nie wniesie sprzeciwu w określonym czasie.
"To duże ułatwienie, szczególnie dla inwestorów i właścicieli zabytkowych nieruchomości, którzy do tej pory często musieli czekać tygodniami na decyzję w rutynowych sprawach. Ponadto nowe przepisy uproszczą procedury wydawania decyzji w sprawach usunięcia drzew lub krzewów z terenów wpisanych do rejestru zabytków jako park, ogród, lub inna forma zaprojektowanej zieleni" - zaznaczono.
Do najważniejszych zmian należy zastąpienie dwóch decyzji wydawanych przez wojewódzkich konserwatorów zabytków w sprawie usunięcia drzew lub krzewów z terenów wpisanych do rejestru zabytków: parków, ogrodów lub innych form zaprojektowanej zieleni, w odniesieniu do tych samych drzew lub krzewów – jedną decyzją wydawaną przez ten organ.
To także przyspieszenie rozstrzygnięć administracyjnych w sytuacjach, gdy brak reakcji organu w przewidzianym terminie może zostać uznany za milczącą zgodę tego organu. Milczące załatwienie sprawy będzie możliwe m.in. w przypadku: prowadzenia robót budowlanych w otoczeniu zabytku; trwałego przeniesienia zabytku ruchomego (np. mebla, rzeźby); zmiany przeznaczenia lub sposobu korzystania z zabytku; umieszczenia na zabytku reklam, napisów lub urządzeń technicznych.
"Projekt stanowi element szerszych działań deregulacyjnych rządu, mających na celu usprawnienie procesów administracyjnych bez uszczerbku dla skuteczności ochrony dziedzictwa kulturowego" - dodano na stronie resortu.
Nowe przepisy mają obowiązywać po 6 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. (PAP)
akn/ aszw/