Polska po 1989 roku

28.10.2018

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem szuka wykonawców nowej siedziby

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem ponownie szuka wykonawców rozbudowy swojej siedziby. Dyrekcja placówki ogłosiła nowy przetarg, bo firma wybrana do realizacji wartej 19,4 mln zł inwestycji nie dotrzymywała harmonogramu prac.

Jak poinformował PAP dyrektor grunwaldzkiego muzeum Szymon Drej, placówka czeka do 13 listopada na oferty od zainteresowanych firm. Jego zdaniem, jeśli przetarg się powiedzie, nowa siedziba może być gotowa na 610. rocznicę bitwy.

Muzeum ma zyskać nowy budynek z ponad 1,7 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej. Obiekt o pow. ok. 3,5 tys. m kw. ma pomieścić też administrację, pracownie naukowe, bibliotekę, salę konferencyjną i magazyn muzealiów, a także salę rycerską pozwalającą rozgrywać turnieje i walki.

To drugi przetarg na rozbudowę, przebudowę i remont budynku Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Wybrana w pierwszym przetargu firma miała zrealizować wartą 19,4 mln zł inwestycję do lipca 2020 r. Ponieważ wykonawca nie dotrzymywał harmonogramu prac, na początku września dyrekcja muzeum zdecydowała o odstąpieniu od umowy i zawiadomiła prokuraturę.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny powiedział PAP, że zostało wszczęte śledztwo w sprawie usiłowania wyłudzenia mienia znacznej wartości na szkodę muzeum. Prokuratura powierzyła je do prowadzenia wydziałowi do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

"Trwają czynności dowodowe zmierzające do ustalenia wszystkich szczegółów dotyczących nieudanej budowy" - dodał prokurator.

Planowana rozbudowa siedziby grunwaldzkiego muzeum ma umożliwić m.in. całoroczną działalność wystawienniczą. Przedsięwzięcie zostanie dofinansowane kwotą 15 mln zł z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, pozostałe środki dołoży regionalny samorząd.

Obecna siedziba muzeum pod Wzgórzem Pomnikowym - z ok. 44 m kw. powierzchni wystawowej - powstała w 1960 r. Biura administracji mieszczą się natomiast w niewielkim domku we wsi Stębark.(PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL