Bezpłatne „lekcje” dla najmłodszych z zakresu edukacji regionalnej, a także tradycji górniczej, udostępnia na swoim facebookowym profilu Sztolnia Królowa Luiza – będąca częścią Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
O ofercie tej placówki poinformowała w poniedziałek Jastrzębska Spółka Węglowa, dla której zabrzańskie muzeum jest partnerską instytucją kultury.
Jak napisali przedstawiciele służb prasowych JSW, lekcje o tematyce górniczej, inspirowane ofertą edukacyjną Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, są skierowane do najmłodszych. Autorzy przygotowali zajęcia online w formie zabawy i zadań do wykonania. Lekcje oznaczone hashtagiem #podziemnaszkoła prowadzone są w formie postów na facebookowym koncie sztolni.
Poniedziałkową „lekcję” zatytułowano: „Kożdy majster mo wihajster”, a ponieważ śląski rzeczownik „wihajster” ma niemal nieskończenie szeroki zakres znaczeń, posłużono się opowieścią.
„Mówi się, że prawdziwy specjalista w swojej dziedzinie zawsze znajdzie rozwiązanie, jeśli pojawi się jakiś kłopot. Nie inaczej dzieje się w kopalni, tam również każdy wie co ma robić, jakie ma zadania i jakiego sprzętu ma używać. Wyobraźcie sobie wielką, naoliwioną i bardzo sprawną maszynę, która działa bez zarzutu” - zobrazowali muzealnicy.
„Jeden mały trybik w takiej maszynie, to jeden górnik pod ziemią. I nagle... maszyna się psuje! Aby znowu zaczęła działać trzeba wezwać majstra, który ma odpowiednie narzędzia i wie jak ją naprawić. Kiedy pod ziemią pojawia się problem też trzeba go rozwiązać. Wtedy zjawia się np. taki przodowy (szef brygady) i podsuwa rozwiązanie problemu” - zaznaczyli.
„Talent przysłowiowego majstra polega na tym, że rozwiązując problem, posługuje się tym, co ma pod ręką. Bo wiecie, ten +wihajster+, to dla każdego coś innego” - brzmi rozwiązanie zagadki.
Przy okazji, zamieszczono grafikę prezentującą górniczy strój, z właściwymi śląskimi nazwami poszczególnych elementów (blynda – latarka, szaket – kurtka czy handszuły – rękawice). Na koniec zamieszczono mozaikę różnych przedmiotów i narzędzi z poleceniem pokolorowania górnicznych narzędzi.
Poprzednie „lekcje” poświęcone były górniczym świętom i orkiestrze górniczej. „Jako jeden z czołowych ośrodków edukacyjnych na Śląsku, realizujący zajęcia zgodne z podstawą programową, wychodzimy naprzeciw potrzebom, wynikającym z obecnej trudnej sytuacji” – wskazała cytowana w informacji JSW specjalistka ds. edukacji w Muzeum Beata Drynda–Pędziwiatr.
„Treści zawarte w materiałach edukacyjnych, prowadzonych dotychczas w kopalnianych podziemiach, przenosimy do sieci. Inspiracje do przygotowania materiałów edukacyjnych czerpaliśmy z naszych doświadczeń w oprowadzaniu dzieci po podziemnych wyrobiskach, które skrywają konkretną porcję wiedzy, ale również wiele tajemnic i ciekawostek” - wyjaśniła.
Dodała, że znaczna część materiałów „lekcji” powstała pod nadzorem metodyków i praktyków, współpracujących z edukatorami Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Dodatkowo Muzeum przygotowało publikacje online fragmentów książki „Pod ziemią” autorstwa Julii Rozumek, a także konkursy z nagrodami.
Działając na bazie wyrobisk dawnej kopalni Królowa Luiza oraz fragment XIX-wiecznej sztolni, ciągnącej się do Zabrza od Chorzowa, Sztolnia Królowa Luiza to jedna z głównych atrakcji turystyki przemysłowej Zabrza i regionu rozwijanych od ponad dekady przez Muzeum Górnictwa Węglowego. Druga zasadnicza część muzealnego kompleksu to zabytkowa kopalnia węgla kamiennego Guido.
Oba te miejsca są jednymi z najważniejszych punktów Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, który liczy ponad 40 najciekawszych obiektów postindustrialnych, rozmieszczonych na terenie praktycznie całego województwa.
Muzeum Górnictwa Węglowego za wieloletnią rewitalizację i udostępnienie turystom kompleksu Sztolnia Królowa Luiza odebrało w ub. roku Grand Prix Nagrody Dziedzictwa Przemysłowego/Nagrody Europa Nostra.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ pat/