II wojna światowa

30.10.2017

Muzeum II Wojny Światowej i Wojskowe Biuro Historyczne będą współpracować

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karol Nawrocki (L) i dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz (P) podpisali porozumienie o współpracy pomiędzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku a Wojskowym Biurem Historycznym. Fot. PAP/A. Warżawa Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karol Nawrocki (L) i dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz (P) podpisali porozumienie o współpracy pomiędzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku a Wojskowym Biurem Historycznym. Fot. PAP/A. Warżawa

Dyrektorzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Wojskowego Biura Historycznego podpisali w poniedziałek umowę o współpracy. Instytucje chcą m.in. organizować wspólnie wystawy i konferencje.

Uroczystość podpisania porozumienia miała miejsce w poniedziałek w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Pod umową podpisali się dyrektor Wojskowego Biura Historycznego (WBH) Sławomir Cenckiewicz oraz dyrektor gdańskiej placówki Karol Nawrocki.

„Dysponujemy bardzo ciekawymi zbiorami archiwalnymi i fotograficznymi, którymi chcielibyśmy się po prostu podzielić z różnymi instytucjami, które mają możliwość eksponowania naszych zbiorów. My tych możliwości nie mamy, jesteśmy w zasadzie instytucją archiwalną. Potrzebujemy współpracy z instytucjami, które mają charakter muzealny i mogą eksponować te zbiory. To są zbiory niedoceniane, bo w zasadzie przez długie lata był do nich utrudniony dostęp, a zapewniam, że są to zbiory unikalne” – powiedział Cenckiewicz dziennikarzom po podpisaniu dokumentu. Dodał, że w archiwum WBH znajdują się choćby „unikatowe zdjęcia, spuścizny prywatne, materiały pozostałe po żołnierzach, którzy poszli w bój i po prostu zginęli”. „Gdy żołnierz idzie na bój zostawia tzw. depozyt w worku. Tego typu rzeczy też mamy. One nie są naszą własnością, bo jesteśmy zobligowani do tego, aby apelować do rodzin, do potomków, aby ewentualnie odbierali te depozyty po żołnierzach, którzy zginęli czy zmarli, ale – póki co – te materiały są u nas” – zaznaczył Cenckiewicz.

Poinformował, że w grę może wchodzić czasowe wypożyczenie eksponatów znajdujących się w zasobach WBH lub kopiowanie dokumentów czy fotografii. „Zdjęć mamy dziesiątki tysięcy. To jest potężny zbiór, który zresztą teraz jest porządkowany i on oczywiście będzie dostępny dla Muzeum II Wojny Światowej” – dodał.

Nawrocki wyjaśnił, że liczy, iż dzięki współpracy z WBH zarządzana przez niego placówka pozyska eksponaty czy materiały służące „podkreśleniu polskiego czynu zbrojnego i polskiego zaangażowania i doświadczenia w czasie II wojny światowej”.

Po podpisaniu umowy Cenckiewicz przekazał do zbiorów gdańskiej placówki wyłączoną z zasobów WBH biało-czerwoną opaskę, która najprawdopodobniej była używana w czasie II wojny światowej. „Ten eksponat trafił do nas już bardzo dawno temu i nie znaleźliśmy żadnych zapisów mogących potwierdzać pochodzenie opaski. Wiemy natomiast, że tego typu opaski nosili powstańcy warszawscy: wzory absolutnie pasują” - wyjaśniła Katarzyna Górny z będącego częścią WBH Centralnego Archiwum Wojskowego.

Muzeum II Wojny Światowej, z wystawą główną zajmującą niemal pięć tysięcy metrów kw. jest największą tego typu placówką historyczną w Polsce, a także jednym z największych muzeów historycznych w Europie i na świecie. Stała ekspozycja placówki pokazuje genezę, przebieg oraz konsekwencje II wojny światowej zarówno w kontekście politycznym, jak i losów pojedynczych ludzi: Polaków, ale też innych narodów.

Poza działalnością wystawienniczą Muzeum prowadzi też działalność edukacyjną, badawczą i naukową. Placówka ma też oddział – powołane w grudniu 2015 r. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, które w pierwszym etapie swojej działalności skupia się głównie na pracach archeologicznych na terenie Wojskowej Składnicy Tranzytowej Westerplatte.Wojskowe Biuro Historyczne zostało powołane w kwietniu 2016 r. decyzją ministra obrony narodowej. Powstało z połączenia Centralnego Archiwum Wojskowego oraz Wojskowego Biura Badań Historycznych Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej.

WBH przechowuje materiały archiwalne, w tym dokumentację wytworzoną przez jednostki organizacyjne podległe MON. Prowadzi też badania i studia naukowe oraz kwerendy archiwalne. Publikuje również artykuły i książki. WBH prowadzi też prace związane z porządkowaniem, ewidencjonowaniem oraz konwertowaniem do postaci elektronicznej akt niebędących dotychczas w powszechnym obiegu naukowym. (PAP)

autor: Anna Kisicka

edytor: Agata Zbieg

aks/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL