Protest dotyczący wyników konkursu na projekt koncepcji architektonicznej Muzeum II Wojny Światowej złożyła przed tygodniem krakowska pracownia projektowa K3 Architekci. Jak poinformował we wtorek PAP zastępca dyrektora muzeum, Piotr Majewski, protest ten został oddalony.
"Wpłynął też drugi protest - firmy z Opola, ten z kolei został odrzucony, ponieważ wpłynął po terminie" - dodał Majewski.
Jak wyjaśnił wicedyrektor muzeum, protest krakowskiej firmy K3 został oddalony ze względu na jego bezzasadność.
Protestująca firma z Krakowa żąda unieważnienia konkursu powołując się m.in. na fakt, że kilka dni przed ogłoszeniem wyników w Muzeum II Wojny Światowej przypadkowo zniszczono koperty, umożliwiające identyfikację autorów czterech prac. Muzeum poprosiło jednocześnie wszystkie firmy o ponowne przesłanie kopert.
Jak się później okazało, jedna z zaginionych kopert zawierała dane dotyczące zwycięskiej pracy przygotowanej przez Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni. Według protestującej pracowni, nieprawidłowości te świadczą o złamaniu anonimowości konkursu.
Kolejnym z zarzutów krakowskich architektów jest też zasiadanie w jury konkursowym pracownika Katedry Architektury Służby Zdrowia Politechniki Gdańskiej, gdzie zatrudniony jest też współautor zwycięskiego projektu.
Jak powiedział we wtorek PAP Piotr Chuchacz z pracowni K3, zwycięski projekt zakłada ponadto wybudowanie kładki w pobliżu muzeum, czego nie przewidywały warunki konkursu.
Chuchacz poinformował, że jego pracownia odwoła się od oddalającej protest decyzji dyrekcji muzeum do Urzędu Zamówień Publicznych. "Mamy na to czas do soboty" - wyjaśnił architekt dodając, że do protestu złożonego przez jego pracownię dołączyła też inna firma - warszawska pracownia Piotr Płaskowicki & Partnerzy Architekci, która zajęła drugie miejsce w konkursie.
Na wniosek jednego z uczestników konkursu postępowanie wyjaśniające prowadzi też gdańska prokuratura. Dotyczy ono zagubienia kodów identyfikacyjnych prac i w związku z tym możliwości złamania zasady anonimowości.
Zwycięzcą międzynarodowego konkursu na projekt Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostało Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni. Na konkurs wpłynęło prawie 130 prac z kilkudziesięciu krajów. Werdykt jury ogłoszono 1 września, w 71. rocznicę wybuchu II wojny światowej, w obecności premiera Donalda Tuska i ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego na Politechnice Gdańskiej.
Prace oceniało międzynarodowe jury, w skład którego weszli architekci: Daniel Libeskind, George Ferguson, Hans Stimmann, Wiesław Gruszkowski, Grzegorz Buczek, Wiesław Czabański, Wiesław Bielawski, a także dyrektor Museum of London Jack Lohman, artysta grafik Andrzej Pągowski, scenograf i kostiumolog Krystyna Zachwatowicz-Wajda oraz historyk Wojciech P. Duda.
Muzeum II Wojny Światowej zostanie wzniesione przy ul. Wałowej w Gdańsku. Budowa rozpocznie się w 2012 r. Uroczyste otwarcie obiektu planowane jest na 1 września 2014 r., w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. (PAP)
aks/ hes/ gma/